Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

କାହିଁକି ସେମି ଦୌଡରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲା ଭାରତ, ଟି-20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ପରାଜୟର ୫ କାରଣ…

8/11/2021 at 10:51 AM

ଦୁବାଇ ୦୮/୧୧: କ୍ରିକେଟର ଦିଗ୍ଗଜ ଭାରତ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାଦ୍ ପଡିଛି । ରବିବାର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ହରାଇବା ପରେ ଭାରତର ଆଗକୁ ଖେଲିବା ଆଶା ଧୂଳିସାତ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ବିରାଟ କୋହଲି ଏଣ୍ଡ କୋ ୨ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଲଗାତରା ପରାଜୟ ପରେ ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ କମବ୍ୟାକ୍ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ବଡ ପରାଜୟ ପରେ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଅନ୍ୟ ଟିମ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଶେଷ ୪ ସ୍ଥାନ ରହିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦଳ ଥିଲା ଭାରତ । ଏହା ପରେ ରହିଥିଲା କିଓ୍ୱି ଟିମ୍ । ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସୋମବାର ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି ବିଦାୟୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବ ଭାରତ ।

AFP ସ୍ପୋର୍ଟ ପାଞ୍ଚଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଛି, ଯାହା ଭାରତର ବିଜୟୀ ଅଭିଯାନରେ କାମ କରିନଥିଲା

୧-କୋହଲି ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ନାମିଦାମୀ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଲାଇନ ଅପ୍ ପାକିସ୍ତାନୀର ଭଲ ବୋଲର ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ତେଜ୍ ବୋଲରଙ୍କ ବିପଷରେ ଭଲ ଖେଳ ଖେଳିଥିଲେ । ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତର ପ୍ରାଇମ ଅର୍ଡରର ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଫଳରେ ଏହା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

କ୍ରମଶଃ ୧୦ ଓ୍ୱିକେଟ ଏବଂ ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ନିରାଶ ହେବା ସହ ହାରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଆରମ୍ଭରୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭରୁ ଲାଇନ ଚ୍ୟୁତ୍ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତର ବୋଲିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାରତ ଅରୁଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟସ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ – ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଟେ । ଏହିପରି ଏକ ଛୋଟ ଫର୍ମାଟରେ ଏହା ଘଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।”

୨-ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରୁ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଦୁଇ ଦୁଇଥର ଚୁକିଥିଲେ । ଫଳରେ କିୱିବାହିନୀଙ୍କୁ ସହଜ ହୋଇଥିଲା ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା । ଦୁବାଇରେ ରାତିରେ ମ୍ୟାଚରେ ଡିୟୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ବି ବେଶ୍ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଓ୍ୱିକେଟ କିପିଂ କରିବାକୁ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବୋଲିଂ କୌଶଳ ହାର୍ ମାନିଯାଇଥିଲା ।

ବୋଲରଙ୍କ ସେଟ୍, ଏବଂ ରିଟର୍ନ ସ୍ପିନର ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ୭ ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇ ୧୪୪-ରନ୍ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ଅରୁଣ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କାକର ଏକ ଉପାଦାନ, କିନ୍ତୁ “କୌଣସି ବାହାନା ନୁହେଁ । ଆମେ ଭଲ କରିବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା । ଆମେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଆମର ରନ କମ୍ ଆମ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇଥିଲା ।

୩- ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ରେ ଦୁବାଇରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ସମାପ୍ତ ହେବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳାଳୀମାନେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଦିଗ ଭାବରେ ପୁନଃ ସଂଗଠିତ ହୋଇଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍ ଯାହା T-20 ର ଶୋପିସ୍ ଉତ୍ସବର ଧାରଣା ।  ଏହାସହ ଭଲ ଟ୍ୟୁନ୍ ଅପ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା । ବାୟୋ ବବୁଲରେ ଥକ୍କା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେବାପରେ ବ୍ୟାକ୍ ଫାୟାର୍ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ ।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ହରାଇବା ପରେ ବୁମରା କହିଥିଲେ “ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବ୍ରେକ୍ ଦରକାର” ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । କୋଚ୍ ଅରୁଣ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇପିଏଲ୍ ଏବଂ ବିଶ୍ୱକପ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବିରତି ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଛଅ ମାସ ରାସ୍ତାରେ ରହିବା ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ବହୁତ ବଡ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ ।

୪-ଭାରତର ପୂର୍ବ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଏମଏସ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ସହ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ । ଧୋନି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସକୁ ଦୁବାଇରେ ଚତୁର୍ଥ ଆଇପିଏଲ ଟାଇଟଲରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପରେ କୋହଲି ଏହି ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଧୋନି ୨୦୦୭ର ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ୨୦୧୧ରେ ୫୦ଓଭରିଆ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଭାରତର ODI ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ (ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ), ସହକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ତଥା ବୋଲିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଧୋନିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

୫- କୋହଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଫାଇନାଲ ହୋଇପାରେ । ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦାୟ ପୁରସ୍କାର ଭାବରେ ଭାରତ ଟାଇଟଲ୍ ପାଇବା ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ସେ କୋଡାକ ସମୟରେ ୨୦୧୭ ରେ ଧୋନିଙ୍କ ଠାରୁ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ହ୍ୱାଇଟ-ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦଳ ବିଶ୍ୱ ଟାଇଟଲ ଜିତି ନାହିଁ ।

ତେବେ ଗମ୍ଭୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘୋଷଣାର ସମୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଶାନ୍ତ ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣ କରିପାରେ । ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଘଟିଛି ନା ନାହିଁ, କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ‘କିଙ୍ଗ କୋହଲି’ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମୁକୁଟ ବିନା ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts