Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ବାପା ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଝିଅ ହେଲେ IAS : ପ୍ରୀତି ହୁଡ୍ଡାଙ୍କ ସଫଳତାରେ ଗର୍ବିତ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ‘ସାବାସ୍‌ ବେଟା‘

16/09/2021 at 3:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୦୯ : ସାଧାରଣତଃ କୁହାଯାଏ ପାଠ ପଢାରେ ବୟସର ସୀମା ନଥାଏ । ଯେତେ ବୟସ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ମଣିଷଟି ପାଠ ପଢି ପାରିଥାଏ । ଯଦି ମଣିଷର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥାଏ ତାହାଲେ ଯେତେ ବାଧା ବିଘ୍ନ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ତା ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ପରିଣତ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଥାଏ । ତେବେ ଏଭଳି ଜଣେ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ କି ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ଓ ବାପା ସ୍ଵପ୍ନକୁ ସାକାର କରିଛନ୍ତି । ହରିୟାଣାର ରହୁଥିବା ପ୍ରୀତି

ହରିୟାଣାର ବାହାଦୂରଗଡର ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରୀତି ହୁଡା ହିନ୍ଦୀ ମାଧ୍ୟମରୁ କାଗଜପତ୍ର ଏବଂ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ  ଦେଇ ୟୁପିଏସ୍ସି ପରୀକ୍ଷା କ୍ଲିଅର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ IAS ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରୀତିଙ୍କ ପିତା ଦିଲ୍ଲୀ ପରିବହନ ନିଗମ (ଡିଟିସି) ରେ ଏକ ବସ୍ ଚଳାଉଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଆଇଏଏସ୍ ହେବା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ସେ ବସ୍ ଚଳାଉଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ପ୍ରୀତି ହୁଡା ଦଶମରେ ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶରେ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାଇ କଲେଜରୁ ହିନ୍ଦୀରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୭୬ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ପାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଜେଏନୟୁ) ରୁ ହିନ୍ଦୀରେ ଏମ.ଫିଲ ଏବଂ ପିଏଚଡି କରିଥିଲେ।

ZeeNews

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରୀତି ହୁଡା କହିଥିଲେ, ‘ପିଲାଦିନରେ କେବେ ଭାବି ନଥିଲି ଯେ ମୁଁ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବି । ମୁଁ ମୋ ପରିବାରର ପ୍ରଥମ ଝିଅ ଯିଏକି ଏତେ ପାଠ ପଢିଛି । ଏହା ସହ ସେ କହିଥିଲେ,କି ‘ବାପାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ଥିଲା କି ମୁଁ IAS ହୁଏ । ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଜେଏନୟୁକୁ ଆସିଲି, ସେତେବେଳେ ମୁଁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବି ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଏବଂ ଏମ୍‌ଫିଲ୍ କରିବା ପରେ ମୁଁ ୟୁପଏସ୍‌ସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲି।’

ପ୍ରୀତି ହୁଡା କହିଛନ୍ତି, ‘ଯେତେବେଳେ ମୋର UPSC ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଆସିଲା, ମୁଁ ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ କଲି ଏବଂ ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ଡିଟିସି ବସ୍ ଚଳାଉଥିଲେ। ଏହି ଖବର ଶୁଣି ବାପା ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ପାପା କେବେ ହେଲେ ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ମୋତେ ନେଇ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେଦିନ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୋତେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସାବାସ୍ ବେଟା , ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରୀତି ହୁଡା କହିଛନ୍ତି କି ୟୁପିଏସ୍‌ସି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ, ‘କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୮ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଟିକିଏ ଚିନ୍ତା କରିବା  ପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ସହିତ ମଜା ମସ୍ତି ରହିବା ମଧ୍ୟ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । କେବଳ ପାଠ ପଢିବା ହିଁ ନୁହେଁ ତା ସହିତ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ସିଲାବସ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ଏବଂଏହା ସହ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ପଢିବା ଉଚିତ୍‌। କେବଳ ପଢିବା ହିଁ ନୁହେଁ ତାହାକୁ ବାର ବାର ପଢିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

   Related Posts