Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଆହୁରି ମଜ୍‌ଭୁତ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା, ୧.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ୧୧୪ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ କିଣିବାକୁ IAFର ପ୍ରସ୍ତୁତି

31/01/2021 at 5:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୧: ଆଗାମୀ ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସମୟରେ ୮୩ ଏଲସିଏ ତେଜସ୍ ମାର୍କ ୧ଏ ବିମାନ କ୍ରୟ ଉପରେ ମୋହର ବାଜିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବେ ମଲ୍ଟିରୋଲ୍‌ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ପରିଯୋଜନା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି। ଏହା ଜରିଆରେ ୧.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୧୧୪ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ଆଇଏଏଫ୍‌।

କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବାୟୁସେନା ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୋଜନା ରଖିଥିଲା। ୮୩ ଏଲସିଏ ତେଜସ୍ ମାର୍କ ୧ଏ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ କ୍ରୟ ଉପ​‌ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ବସିଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ମୋହର ମାରିଥିଲା। ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସମୟରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଡିଲରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଛି।

ଏଏନଆଇ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୮୩ ଏସିଏ ତେଜସ୍‌ ମିଗ-୨୧, ଫାଇଟର ଜେଟସର ୪ଟି ସ୍କ୍ବାର୍ଡନର ସ୍ଥାନ ନେବ। ଏବେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୧୧୪ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ କିଣିବା ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଆମେରିକା ଏଫ ୧୫ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ଇଗଲ, ଏଫ-୧୮ ସୁପର ହରନେଟ୍‌ ଏବଂ ଏଫ ୧୬ ଭାରିଏଣ୍ଟକୁ ଏଏଫ-୨୧ ନାଁରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇବ।

ତେବେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୧୧୪ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ନଜର ରହିବ। ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଏଏଫ ବିଭିନ୍ନ ମାପଦଣ୍ଡ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ ସିଙ୍ଗଲ ଓ ଡବଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ ସାମିଲ ରହିବ।

ଏହି ୧୧୪ ବିମାନ ମେଡ୍‌ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ହେବ। ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧିନରେ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜୋର ଦେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

   Related Posts