Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଚୀନ ସୀମା ନିକଟରେ ଉଡିଲା ଭାରତୀୟ ଲଢୁଆ ବିମାନ, ଗର୍ଜୁଛି ସୁଖୋଇ-ମିରାଜ-ଜଗୁଆର ଫାଇଟର

19/06/2020 at 4:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୦୬: ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଲେହ ଆକାଶରେ ଭାରତୀୟ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଗର୍ଜି ଉଠୁଛି। ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ପଇଁତରା ମାରି ଲଢୁଆ ବିମାନ ଓ ହେଲିକପ୍ଟର ଶତ୍ରୁର ପ୍ରତିଟି ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛି। ଡ୍ରାଗନକୁ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ନିଜର ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ଅଗ୍ରୀମ ବେସ୍‌ରେ ମୁତୟନ କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆରକେଏସ ଭଦୌରିଆ ଲେହ ଓ ଶ୍ରୀନଗର ଏୟାରବେସ୍‌ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସୁଖୋଇ 30MKI, ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଓ ଜଗୁଆର ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ସକୁ ଆଗୁଆ ଘାଟିରେ ମୁତୟନ କରିଛି, ଯାହା ଫଳରେ କୌଣସି ବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଉଡାଣ ଭରି ପାରିବ। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲାଗି ଆମେରିକନ ଆପାଚେ ଆଟାକ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ମଧ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି। ଚିନୁକ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ବି ଲେହରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ମୋଡ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି। Mi 17V5 ମିଡିୟନ ଲିଫ୍ଟ ହେଲିକପ୍ଟର ସେନା ଓ ଉପକରଣ ଯୋଗାଣରେ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରୁଛି।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏନଆଇ ଲେହ ଓ ଲଦାଖର କିଛି ସଦ୍ୟତମ ଫଟୋ ଜାରି କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଓ ଲଢୁଆ ବିମାନ ଆକାଶରେ ଘୂରି ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଗସ୍ତ ଏଥିପାଇଁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଏଲଏସିରେ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି।

ସରକାରଙ୍କ ଜନୈକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଲେହ ଗସ୍ତରେ ଥିଲେ। ସେ ଯୁଦ୍ଧଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶତ୍ରୁର ମୁକାବିଲା କେମିତି କରାଯିବ, ତାର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଜୁନ ୧୭ରେ ଭଦୌରିଆ ଲେହ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ୧୮ ତାରିଖରେ ଶ୍ରୀନଗର ଏୟାରବେସ୍ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇ ବାୟୁସେନା ଘାଟି ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବହୁତ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ପାହାଡି ଇଲାକାରେ କୌଣସି ବି ଏୟାରକ୍ରାଫ ଅପରେସନ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ।

   Related Posts