Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ କାରରେ ମିଳିବ ସେଣ୍ଟରସାଇଡ୍ ଏୟାରବ୍ୟାଗ, ମୁଣ୍ଡରେ ଲାଗୁଥିବା ଆଘାତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେବ

19/09/2019 at 10:27 PM

ଭାରତରେ କାର ନିର୍ମାତାମାନେ ଏବେ ସେଫ୍ଟି ଫିଚର୍ସ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଣୁ କାରଗୁଡିକରେ ଏବେ ଏବିଏସ୍ ଓ ଇବିଡି ଆଦି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫିଚର ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ସରକାର ସେଫ୍ଟି ଫିଚରକୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କରିଦେଇଥିବାରୁ ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ କାର ନିର୍ମାତା ପ୍ରଥମ ଥର ସେଣ୍ଟର ସାଇଡ୍ ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି କାମ କରୁଛି ଏହି ସୁରକ୍ଷା ଫିଚର।

କାରରେ ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ଫ୍ରଣ୍ଟ ପାସେଞ୍ଜର ମଧ୍ୟରେ ରହିବ। ଫଳରେ କୌଣସି ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ପାସେଞ୍ଜରଙ୍କୁ କାର ଭିତରେ ପରସ୍ପର ସହ ଧକ୍କା ଲାଗିବା ଓ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ। ଏହା ଛଡା ଗାଡିରେ ଯଦି ଫ୍ରଣ୍ଟ ପାସେଞ୍ଜର ନଥାନ୍ତି ଓ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୁଏ ତେବେ ସେତେବେଳେ ଡାହାଣ ପଟେ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଭାବରୁ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବ। ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ଡ୍ରାଇଭର ସିଟ୍ ରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରହିବ। କମ୍ପାନୀ ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ଏୟାର ବ୍ୟାଗ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା ବେଳେ କାରଭିତରେ ଥିବା ପାସେଞ୍ଜରଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ହେଉଥିବା ଆଘାତକୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବ।

ୟୁରୋପିୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ ମେନୁଫେକ୍ଚର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ହିସାବ ଅନୁସାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ବେଳେ ଗାଡିଭିତରେ ପାସେଞ୍ଜର ପରସ୍ପର ସହ ପିଟି ହୋଇ ଅଥବା ଇଣ୍ଟରିୟର ପାନେଲରେ ଧକ୍କା ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ଡ୍ୟାମେଜ ରେଟ୍ ପ୍ରାୟ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥାଏ। ଏଥିରେ ଏଭଳି ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ଖୁବ୍ ସହାୟତା କରିବ।  ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ ବିକଶିତ କରିଥିବା ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ଅନ୍ୟ ଏୟାରବ୍ୟାଗ୍ ଅପେକ୍ଷା ଖୁବ୍ ହାଲୁକା। ଏଥିରେ ଟିଥର ନାମକ ଏକ ଇଟରନାଲ କମ୍ପୋନେଟ୍ ରଖିଛି। ଯାହା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଓଜନ ଅନୁସାରେ କାମ କରିବ। ତେବେ ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ ଏହାର ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଥମେ କେଉଁ କାରରେ ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗର ବ୍ୟବହାର କରିବ ତାହା ହିଁ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା।

   Related Posts