Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ସାଇଲେଣ୍ଟ୍ କିଲର୍ ହୋଇଥାଏ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଉପାୟ

18/05/2021 at 10:11 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୫: ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏପରି ଏକ ରୋଗ ଯାହା କବଳରେ ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ ଜଣରୁ ଜଣେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି । ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଛି | ଯଦି ଏହା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଅନେକ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦଜନକ ରୋଗକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଏହି ରୋଗର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସାଇଲେଣ୍ଟ କିଲର୍ କୁହାଯାଏ ।

PunjabKesari

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମାନବ ରକ୍ତଚାପକୁ ୧୨୦/୮୦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ୧୪୦/୯୦ ରୁ ଅଧିକ ରକ୍ତଚାପକୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କୁହାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ରକ୍ତଚାପ ୧୪୦ ରୁ ଅଧିକ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ବୁଝିବା ଯେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ ଅଟେ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହା ହାର୍ଟ, କିଡନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିପାରେ । ଏହି ରୋଗ ଆଖି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯଦି ରକ୍ତଚାପ ୧୮୦/୧୨୦ ରୁ ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଆଥେରୋକ୍ଲେରୋସିସ୍ କାରଣରୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହୁଏ । ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହୃଦୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ପହଞ୍ଚେ । ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଥିବା ରକ୍ତ ନଳୀରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ, ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ପଦାର୍ଥ, କୋଷଗୁଡିକର ଅନୁପଯୋଗୀ ପଦାର୍ଥ, କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ ଫାଇବ୍ରିନ୍ ପ୍ଲେକ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ଆଥେରୋକ୍ଲେରୋସିସ୍ ନାମକ ଏକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରକ୍ତଚାପ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ।

PunjabKesari

ଏହି ସମସ୍ୟା ହେତୁ ବ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତି ୧୦ ମିଲିମିଟର ହେମୋଗ୍ରାମ୍ ଉପରେ ରକ୍ତଚାପ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ଇସକେମିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ (ଶିରା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା) ଆଶଙ୍କା ପ୍ରାୟ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ହେମୋରାଜିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ (ଶିରା ଫାଟିଯିବା) ଆଶଙ୍କା ପ୍ରାୟ ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଥାଏ।

ଏହି କାରଣରୁ ବଢିଥାଏ ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର :

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ବଢିବା

ମୋଟାପଣ

ଘରେ ପୂର୍ବରୁ କାହାର ଏହି ସମସ୍ୟା ଥିବା

ଅଧିକ ନନଭେଜ୍ ଖାଇବା

ମଦ୍ୟପାନ କରିବା

ଡାକ୍ତର ଏବଂ ମେଡିକାଲ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ। ସଠିକ୍ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବାର ଠିକ ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ।

PunjabKesari

ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇ ବିପିକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ରଖି ପାରିବେ:

କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କେବଳ ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ରକ୍ତ ଧମନୀ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ମାଂସପେଶୀ ଉପରେ ଚାପ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରେ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ କମ୍ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଗ୍ରହଣ କରୁ, ମାଂସପେଶୀ ଉପରେ ଚାପ ବଢିବାରେ ଲାଗେ, ଯାହା ରକ୍ତଚାପକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ । ଯଦି ଏହି ସମସ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ, ଏହା କିଡନୀ ହାର୍ଟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ତେଣୁ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଭରପୁର ଖାଦ୍ୟ କ୍ଷୀର, ଦହୀ, ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରଚୁର ପୋଟାସିୟମ୍ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ତାଜା ଫଳ, ସବୁଜ ପନିପରିବା, ଶସ୍ୟ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts