Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଟ୍ରାଭେଲ୍ସ ବିଲ୍ ମାମଲାରେ ପାଠକ ବାପା-ପୁଅଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ, ଦୁଇ ଆହତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପୃଥକ ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଧାୟକ ନେଲେ କରୋନା ଟିକା
  • ||
  • କଟକ : ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, CBI ତଦନ୍ତ ଶିଥିଳତା ମାମଲାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ଟାଣିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବସ୍ ଧକ୍କାରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, NH ଅବରୋଧ କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଭାଇ ହେଲା ବଇରୀ, ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ ଭୁଲି ମାରି ପୋଡିଦେଲେ ସାନ ଭାଇକୁ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମାଡରେ ଲୁଟେରା ମୃତ ! ଚେନ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧରି ଛେଚିଥିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ହେଉନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୬ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନପଚାରି ଖାଆନ୍ତୁନାହିଁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍‌ , ସାବଧାନ ହୋଇପାରେ ଘାତକ

13/04/2020 at 1:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୦୪:  ସାରାବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାର ଲାଗିଛି । ସାରାବିଶ୍ୱରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସର ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ।କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଗୋଟିଏ ଔଷଧ ଯାହା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ତାହା ହେଉଛି ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍‌ ମେଡିସିନ୍‌ । ଆମେରିକା ଭାରତ ଠାରୁ ଏହି ଔଷଧ ନେବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ମେଡିସିନ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଷ୍ଟକ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ସାରାବିଶ୍ୱରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍‌ ଚାହିଦା ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଇଛି । ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୨୦ଟିରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏହାକୁ ନେବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଲେଣି । ଏବଂ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ନେଇସାରିଲେଣି । ତେବେ ଏହି ଔଷଧର ଏତେ ଚାହିଦା ଦେଖି ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । କିନ୍ତୁ ବିନା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଏହି ଔଷଧ ଖାଇବା ଜୀବନପ୍ରତି ବିପଦ ହୋଇଥାଏ ।  ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ଶାହଦରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର ରହିଛି । ଶାହାଦାରାରେ ଗୋୟଲ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର ଚଳାଉଥିବା ବନସାଲ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧକୁ ନେଇ ତିନୋଟି ବଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ତିଆରି କରାଯାଏ ।  କିନ୍ତୁ ଔଷଧ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଷ୍ଟକ୍ ବାହାରେ। ଯୋଗାଣ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ କିଣିଥିଲେ | ତଥାପି ପରାମର୍ଶଦାତା ଆସିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଔଷଧ କେବଳ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଆଧାରରେ ଦିଆଯାଉଛି |

ଲୋକମାନେ କାହିଁକି ଏହି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଆସୋସିଏଟ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର ଡକ୍ଟର ରୋମେଲ ଟିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କରୋନାର ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କୌଣସି କରୋନା ଔଷଧ ନାହିଁ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ରୋଗରେ ଏହି ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସେ ଚିକିତ୍ସା ସେବାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ହୃଦ୍ ରୋଗ, ରେଟିନୋପାଥି, ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜା ଦମନ ଏବଂ ହାଇପୋଗ୍ଲାଇକେମିଆ ଭଳି ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି, ଏପରିକି ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଭାରତୀୟ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଆଘାତ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଏଚ୍.ଏସ୍ ଛାବ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ଔଷଧ ଭାରତରୁ ମାଗିଛନ୍ତି।  ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ପ୍ରଭାବର କୌଣସି ଦୃଢ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ | ଏହି ଔଷଧର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାରର ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେବନ ଦ୍ୱାରା ରେଟିନା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଚର୍ମ ଦାଗ, ଛାତି ଅସ୍ୱାଭାବିକତା, କାଶ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଡାକ୍ତର ଛାବ୍ରା କହିଛନ୍ତି କିଡନୀ ଏବଂ ଯକୃତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

   Related Posts