Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||

ମ୍ୟାଜିକ୍ ନମ୍ବର ନଥାଇ ଜିଏଚଏମସି ମେୟର ଓ ଡେପୁଟୀ ମେୟର ପଦବୀ ହାତେଇବାକୁ ଟିଆରଏସର ଯୋଜନା, ଏଆଇଏମଆଇଏମର ସାହାଯ୍ୟ ନ ନେଇ ବିଜେପିକୁ ଦେବ ଟକ୍କର

19/12/2020 at 1:11 PM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୯/୧୨:  ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମହାନଗର ନିଗମ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ସରିଛି । ଏଥିରେ ତେଲୁଗୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି ବା ଟିଆରଏସ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆସନ ପାଇଛି। ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ଏବେ ମେୟର ଓ ଡେପୁଟୀ ମେୟର ପଦ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଅଙ୍କକଷା । ଏହି ଦୁଇ ପଦବୀରେ ଟିଆରଏସର କର୍ପୋରେଟର ବସିବା ଥୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେପି ଟିଆରଏସ ଓ ଏମଆଇଏମର ମେଣ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି । ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମିଛ । ୧୫୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ମହାନଗର ନିଗମରେ ଟିଆରଏସ ୫୬ଟି ଆସନ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ୪୮ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ ୪୫ଟି ଆସନରେ ବିଜୟଲାଭ କରିଛି ।

ତେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କାଉନସିଲରେ ଅନେକ ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଆଦି ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ମେୟର ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟିଆରଏସର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୮୬ରେ ପହଁଚିଯିବ । ଏହିପରି ଏଆଇଏମଆଇଏମ ୫୫ରେ ପହଁଚିବ ଓ ବିଜେପି କେବଳ ୫୦ରେ ହିଁ ସୀମିତ ରହିଯିବ ।

ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କାଉନସିଲରେ ମୋଟ୍ ଆସନ ହେଉଛି ୧୯୧ । ମେୟର ଓ ଡେପୁଟୀ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୯୬ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଜରୁରୀ । ସୂତ୍ରାନୁସାରେ, ଉଭୟ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ ମେୟର ଏବଂ ଡେପୁଟୀ ମେୟର ପଦବୀ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ । ଯଦି ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନରୁ ଓହରେ ତେବେ ଟିଆରଏସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ଆପଣାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts