Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ମାଡି ଆସୁଛି ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ଡୋରିଆନ୍‌’, ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବହିବ ପବନ

2/09/2019 at 4:15 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ .- ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ(ହରିକେନ୍‌) ଡୋରିଆନ୍‌ ଏବେ ଆମେରିକା ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି । ଏହା ଏକ କାଟେଗୋରୀ ୫ ଶ୍ରେଣୀର ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ।ଆମେରିକାର ସମୟ ଅନୁସାରେ (ୟୁଏଏସ୍‌ ଟାଇମ୍‌ ଜୋନ୍) ସୋମବାର ରାତି ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡା ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ବୋଲି ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ସୋମବାରରେ ଏହା ବାହାମାସର ଉପକୂଳରେ ରହିଥିଲା । ମହାସାଗର ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି । ଏହା ଉପକୂଳ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ସମୟରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨୮୧ରୁ ୨୯୮ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ବେଳେ ବେଳେ ଏହା ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ।

ଏଥିପାଇଁ ଫ୍ଲୋରିଡା ଉପକୂଳରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ସମୟରେ ୨ରୁ ୪ ଫୁଟ୍‌ ଓ ସମୟରେ ସମୟରେ ୪ରୁ ୭ ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଚା ଜୁଆର ଉଠିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ଏଥିପାଇଁ ଫ୍ଲୋରିଡା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସରୋବରାହ ବ୍ୟାଘାତ ହେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତୁ ଉଡି ଯିବା ଓ ଭାଙ୍ଗି ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଝଡ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଅତି ଜୋରର ପବନ ବହିବା ସମୟରେ ଘରୁ ନ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts