Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ବିପଦରେ ବନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁ ! ବଢୁଛି ଶିକାରୀଙ୍କ ଉତ୍ପାତ, ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ

4/03/2021 at 3:32 PM

ବଲାଙ୍ଗିର, ୦୪/୦୩: ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଛି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ବଂଶ । ଅବାଧ ପଶୁ ଶିକାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି ବନ ବିଭାଗ । ମଣିଷ ନିଜ ଜିଭର ଲାଳସା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ହେଉ କି ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର ପାଇଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଶୀକାର କରିଚାଲିଛି । ଦିନେ ଯେଉଁ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମହାବଳ ବାଘ, ହାତୀ , ଭାଲୁ, ବରାହାଙ୍କ ସମତେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଶୁଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଗର୍ଜନରେ ଥରି ଉଠୁଥିଲା ଆଜିର ଦିନରେ ସେଠି ଏବେ କାଁ ଭାଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ବି ମିଳୁନି ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ମୋଟ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୬ ହଜାର ୩୨୯ ସ୍କୋୟାର କିଲୋମିଟର ରିଜର୍ଭ ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି । ସେହିପରି ଅନ୍ୟପଟେ ୬୮ ହଜାର ୭୮୭ ଏକର ଜଙ୍ଗଲ ରହିଛି । ସରକାରଙ୍କ କଡା ଆଇନ କାନୁନ ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତୁ ଶିକାରରେ ରୋକ ଲାଗୁନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜଙ୍ଗଲରେ ଏବେବି ବାରହା, ହରିଣ, କୁଟୁରା, ହାତୀ ଓ କଲରାପତିରିଆ ବାଘର ଶୀକାର ହେଉଛି । ଶିକାରୀ ଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ କେତେବେଳେ ଫାସ ପକାଉଛି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛି ।

ସଇଁତଳା ବଡ଼ମାଳଠାରେ ଏକ ଚିତା ବାଘର ଶିକାର ଓ ଲୋଇସିଂହା ବକଟିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ଲଗାଇ ଦୁଇ ହାତୀଙ୍କ ଶିକାର ଭଳି କିଛି ମାତ୍ର ମାମଲା ବନ ବିଭାଗର ଆଖିକୁ ଆସିଛି । ତେବେ ବନ ବିଭାଗ ୨୦୧୭ରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାତ୍ର ୧୬ଟି ଶିକାର ମାମଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଥିରେ ୧୨ରୁ ଅଧିକ ଶିକାରୀ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି । କିଛି ମାମଲାରେ ଶିକାରୀଙ୍କ ପାଖରୁ ବନ୍ଧୁକ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts