Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

କରୋନାର ଟ୍ରିପଲ୍‌ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ବ୍ୟାପିବା ସମ୍ଭାବନା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ଯାତ୍ରୀ, ହେଉନି ଯାଞ୍ଚ

24/04/2021 at 3:21 PM

ବଡବିଲ ୨୪।୪: ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲଗାଇବା ସହ ଆଜିଠାରୁ ସମସ୍ତ ସହରାଂଚଳରେ ୨ ଦିନିଆ ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ କରିଛି । ଏଥିସହ ବିଭିନ୍ନ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚେକିଂ ବ୍ଲକିଂକୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବା ସହ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛି । ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା କରୋନାର ଟ୍ରିପଲ୍‌ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଅଧିକ ଘାତକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ଏହି ଟ୍ରିପଲ୍‌ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ, ବାଲେଶ୍ବରଠାରୁ ବାରିପଦା ଯାଏଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇ କଡ଼ାକଡ଼ି ଚେକିଂ ହେଉଛି ।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲେ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ହୋଇଥିବା ଆରଟିପିସିଆର୍‌ ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ କିମ୍ବା ୨ଟି ଯାକ ଟିକା ନେଇଥିବା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଦେଖାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଏପରି ନକଲେ ୧୪ ଦିନ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।  ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ରେଳ ଷ୍ଟେସନମାନଙ୍କରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବା ସହ ଯାଞ୍ଚ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି ।  ସେପଟେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି କଟକଣା ନଥିବା ଭଳି ଜଣାପଡୁଛି ।  ପ୍ରତିଦିନ ହାଓ୍ବଡାରୁ ବଡ଼ବିଲକୁ ଜନଶତାଦ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବେଳେ, ଦୈନିକ ଶହଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯାତ୍ରୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଅନାୟସରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ବଡ଼ବିଲ ଷ୍ଟେସନରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇନାହିଁ ।  ଜନଶତାଦ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ବଡ଼ବିଲ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିନା ରୋକ୍‌ ଠୋକ୍‌ ଚାଲିଯାଉଛି ।  

ବିଶେଷ କରି ଯୋଡ଼ା, ବଡ଼ବିଲ, ବଲାଣି, କୋଇଡ଼ା ଆଦି ଅଂଚଳରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଖଣି ଓ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ବଙ୍ଗୀୟ ଲୋକେ ଅବାଧରେ ପ୍ରବେଶ  କରିପାରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନାର ଟ୍ରିପଲ୍‌ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଛି ।  ସେପଟେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଚମ୍ପୁଆରେ ଗୋଟିଏ ଚେକ୍‌ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ମୁକୁଳା ପଡ଼ିଛି । ଗତବର୍ଷ ବଡ଼ବିଲ ପୌରାଞ୍ଚଳର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ନାଲଦା ଅଂଚଳକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇ ଚେକିଂ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବର୍ଷ ସ୍ଥତି ସଂଗୀନ ଥିବା ବେଳେ, ନା ଚେକିଂ ନା ବ୍ଲକିଂ କିଛି କରାଯାଉନାହିଁ । ଏମିତିରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ କିଭଳି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟିଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇଛି ।

   Related Posts