Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଟମାଟୋ ବଢ଼ାଏ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ କ୍ଷମତା: ଗବେଷଣାରୁ ଆସିଛି ଏପରି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

21/12/2019 at 9:08 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୧/୧୨: ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପନିପରିବା  ଖାଦ୍ୟ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ଟମାଟୋର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।  ଏହି ଟମାଟୋକୁ ନେଇ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗବେଷକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଟମାଟୋ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ।  ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ୨ଟି ଟମାଟୋ ଖାଇଲେ ପୁରୁଷତ୍ବ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଗବେଷକଙ୍କ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଟମାଟୋରୁ ମିଳିଥିବା ଲାକ୍ଟୋଲାଇକୋପିନ୍‌ ନାମକ ଏକ ଆହାର ଯୌଗିକ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁର ଗୁଣବତ୍ତାର ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ।  ଟମାଟୋ ଶରୀରର ଶୁକ୍ରାଣୁ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆଣ୍ଡ୍ରୋଲୋଜିର ପ୍ରଫେସର ତଥା ସେଫିଲଡ୍‌ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଙ୍କୋଲୋଜି ଓ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଏଲାନ ପେସିଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ  ଟମାଟୋ ପୁରୁଷତ୍ବ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଟମାଟୋରୁ ମିଳୁଥିବା ଲାକ୍ଟୋଲାଇପିନି ଯୁକ୍ତ ସାଧାରଣ ଆହାର ଦ୍ବାରା ଶୁକ୍ରାଣୁର ଗୁଣବତ୍ତାର ସୁଧାର ଅଣାଇଯାଇ ପରେ ପାରେ ବୋଲି ଏଲାନ ପେସି କହିଛନ୍ତି। ସେଫିଲଡ୍‌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ମାନବ ପୋଷଣର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଲିଜ୍‌ ଓ୍ବିଲିୟମସ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଡିଜାଇନ ହୋଇଥିଲା।  ୧୨ ସପ୍ତାହ ପରୀକ୍ଷାରେ ୬୦-୩୦ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟରସ ସାମିଲ ଥିଲେ। ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୧୯-୩୦ ବର୍ଷ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପରୀକ୍ଷାର ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷରେ ରକ୍ତ ନମୁନା ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା। ଫଳ ଓ ପନିପରିବାରୁ ଲାଇକୋପିନ୍ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆହାର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ରୋତ ହେଉଛି ଟମାଟୋ।

   Related Posts