Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଆମ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ କିପରି ତିଆରି କରୁଥିଲେ ନିଜ ପାଇଁ ପୋଷାକ? ବୈଜ୍ଞାନିକ ଖୋଜି ବାହାରକଲେ ରହସ୍ୟ

20/09/2021 at 11:21 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୯: ଆପଣ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବେ ଯେ ଆମର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କିପରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିବେ? ସେମାନେ ଏହାକୁ କିପରି ତିଆରି କରୁଥିବେ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମୋରୋକୋ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରୁ ମିଳିଛି। ଗୁମ୍ଫାରେ ଏହିପରି କିଛି ଉପକରଣ ମିଳିଛି, ଯାହା ମାନବ ପୋଷାକ ସିଲେଇ କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମୋରୋକୋର ଏକ ଗୁମ୍ଫାରେ ମିଳିଥିବା ସର୍ବ ପୁରାତନ ଉପକରଣ, ଯାହା ଆମର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ସିଲେଇ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବେ। ଏହି ଉପକରଣଟି ଅତି କମରେ ୯୦,୦୦୦-୧,୨୦,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ଜର୍ମାନୀର ସାଇନ୍ସ ଅଫ୍ ହ୍ୟୁମାନ୍ ହିଷ୍ଟ୍ରୀ ପାଇଁ ମ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ଲାନ୍କ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଡକ୍ଟର ଏମିଲି ହାଲେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁମ୍ଫାରୁ ମିଳିଥିବା ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ହାଡରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଏବଂ ଏ ପୋଷାକ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଇପାରେ।

ମୋରୋକୋ ଗୁମ୍ଫାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପାଇଥିବା ଉପକରଣଗୁଡିକ ୯୦,୦୦୦ ରୁ ୧୨୦,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ରିସର୍ଚ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ପୋଷ୍ଟଡକ୍ଟରାଲ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏମିଲି ୟୁକୋ ହାଲେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଏପରି ଆବିଷ୍କାରର ଆଶା କରି ନଥିଲେ। ପଶୁମାନଙ୍କର ହାଡ ଖୋଜୁ ଖୋଜୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପକରଣ ମିଳିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳକୁ ୬୨ ଟି ହାଡର ଉପକରଣ ମିଳିଛି, ଏହାକୁ ପଲିସ୍ କରି ଚିକନ କରାଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଉପରେ ଭେଡିଆ, ଏବଂ ବଣୁଆ ବିଲେଇଙ୍କ ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଇ ସାଇନ୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ଏଠାରେ ଚାରିପାଖରେ ଅନେକ ପ୍ରାଣୀଙ୍କର ଅସ୍ଥି ପାଇଛି, ଯାହା ଖାଇବା ପରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଦୌ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। ଏପରି ପାଟର୍ନ ପୂର୍ବରୁ ଗୁମ୍ଫାରେ କେବେବି ମିଳି ନଥିଲା। ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା ଯେ ପ୍ରାଚୀନ ମଣିଷମାନେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଛୁଞ୍ଚି ଏବଂ ସୂତା ସାହାଯ୍ୟରେ ପୋଷାକ ସିଲେଇ ୪୦ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts