Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଗର ପାଇଁ କଟକଣା, ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହେବନି ଗହଳି, ମେଳା ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୮୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଉଦଳା : କୂଅ ଭିତରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ୫ ତାରିଖରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ଉପରେ କଟକଣା, ଅତି ଜରୁରୀ କାମ ନଥିଲେ ନେଇପାରିବେନି ଛୁଟି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ କରିଥିଲା ହତ୍ୟା, ପାରାଦୀପରୁ ହେଲା ଗିରଫ
  • ||
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||

ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ନିରାଶ୍ରୟଙ୍କ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଓ ଥଇଥାନ ପାଇଁ କ’ଣ ନିଆଯାଇଛି ପଦକ୍ଷେପ- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କଲେ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ

8/01/2020 at 7:11 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୮।୦୧ – ରାଜ୍ୟକୁ ଭିକାରୀମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ତଥାପି ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ବେସାହାରା ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ । ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ନିରାଶ୍ରୟଙ୍କ ମାନସିକସ୍ଥିତି ପରୀକ୍ଷା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇଦିଆଯାଉଛି କି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ଥଇଥାନ ନେଇ କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ସେସବୁର ତଥ୍ୟ ସହ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୬ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।….

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ବର ରାଜରାସ୍ତାରେ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ରେ ବୁଲି ବୁଲି କିଛି ଲୋକ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଶୀତ କାକର ରାତିରେ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ନିରାଶ୍ରିତ । ସରକାରଙ୍କ ଏତେ ଯୋଜନା ସତ୍ବେ କାହିଁକି ଏଭଳି ଚିତ୍ର ନଜରକୁ ଆସୁଛି ।

କାହିଁକି ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ସେ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ । ଆଉ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକସ୍ଥିତିର ପରୀକ୍ଷା ଓ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ଜାଣିବାକୁ କିମ୍ବା ଥଇଥାନ ନେଇ କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ସେସବୁର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି କମିଶନ । ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୬ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ରହିଛି ନିର୍ଦେଶ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏଭଳି ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ନିଶା କବଳରେ ପଡ଼ି ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧରେ ସପୃକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଯାହା ପୋଲିସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହେଉଛି । ଏମିତିରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ  ଆସି ଓଡ଼ିଶାରେ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା, ଏଣେ ତେଣେ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ଡାଟାବେସ୍‌ ତିଆରି କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ।

୨୦୧୮ ମେ’ ୧୬ରେ କୋଣାର୍କରେ ଜଣେ ମାନସିକ ବିକଳାଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କୁ କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି କରି ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ।

   Related Posts