Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ କରଞ୍ଜିଆ ଏନଏସିର ଶତାଧିକ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସଞ୍ଜୀବ ମିତ୍ତଲ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||

କର୍ମ ଫଳ ଅନୁସାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କେଉଁ ଛିଦ୍ର ଦେଇ ବାହାରିଥାଏ ଆତ୍ମା ଜାଣନ୍ତୁ…

20/01/2019 at 1:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୦/୧ : ଜୀବନର ଏକ ଅତୁଟ ସତ୍ୟ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ | ଦିନ ନା ଦିନେ ଏହି ଶରୀରକୁ ତ୍ୟାଗ କରି ସମସ୍ତେ ଯାଇଥାନ୍ତି | ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କଣ ହୋଇଥାଏ ତାହା ଜାଣିବା ଆଗ୍ରହ ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥାଏ | ଏହି ରହସ୍ୟକୁ ଜାଣିବା ଏତେ ସହଜ କଥା ନୁହେଁ | ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରର ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି | ତା’ମଧ୍ୟରୁ ଆମେ ଆଜି କିଛି ରହସ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା |

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆତ୍ମା ଶରୀରକୁ ତ୍ୟାଗ କରେ ଏକଥା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ | ତେବେ ଅନ୍ତିମ ସମୟରେ ଶରୀରର କେଉଁ ଅଂଶ ଦେଇ ଆତ୍ମା ବାହାରିଥାଏ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣିତ ଅଛି ଯେ, ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଏମିତି ୧୦ଟି ଅଙ୍ଗ ରହିଛି ଯାହା ସବୁବେଳେ ଖୋଲା ରହେ | ଏହିସବୁ ଅଙ୍ଗ ହେଲା, ଦୁଇଟି କାନ, ନାକ, ଦୁଇଟି ଆଖି, ମଳମୂତ୍ର ବିସର୍ଜନ ଦ୍ୱାର ଏବଂ ମୁଣ୍ଡର ମଝି ଭାଗ | ଛୁଆ ଜନ୍ମ ବେଳେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଛୁଇଁ ଏହି ଛିଦ୍ରକୁ ଅନୁଭବ କରାଯାଇଥାଏ | ମା ଗର୍ଭରେ ଛୁଆର ଶରୀରରେ ଆତ୍ମା ଏହି ଛିଦ୍ର ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ |

ମଣିଷ ଜୀବନରେ ଯେଉଁଭଳି କର୍ମ କରିଥାଏ, ମୃତ୍ୟୁ ବେଳେ ମଣିଷର କର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଆତ୍ମା ଶରୀରର ସେହି ଅଂଶ ଦେଇ ବାହାରିଥାଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଭଲ ଆତ୍ମା ମୁଣ୍ଡ ଦେଇ ବାହାରିଥାଏ | ଅପରପକ୍ଷରେ ଖରାପ କର୍ମ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆତ୍ମା ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ ଦେଇ ବାହାରିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ମଣିଷକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ | ଶୁଦ୍ଧ ଆତ୍ମାଙ୍କୁ ନେବାପାଇଁ ଦେବଦୁତ ଆସିଥାନ୍ତି | ଦେବଦୁତ ଶୁଦ୍ଧ ଆତ୍ମାଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ନେଇଯାଇଥାନ୍ତି | ସେତେବେଳେ ଖରାପ ଆତ୍ମାଙ୍କୁ ଯମଦୂତ ବାନ୍ଧି ଯମଲୋକକୁ ନେଇଯାଇଥାନ୍ତି |

ଶବ ଦାହ ପୂର୍ବରୁ ଆତ୍ମାକୁ ପୁଣିଥରେ ପୃଥିବୀକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ | ମଣିଷକୁ ତାର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ | ଏତିକିବେଳେ ଆତ୍ମା ସେହି ଶରୀରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଛଟପଟ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମା ପୁଣି ସେହି ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାଏ |

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସମୁଦାୟ ୧୮ଟି ପୁରାଣ ରହିଛି | ଏହି ୧୮ଟି ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ପାପ-ପୁଣ୍ୟ, ସ୍ୱର୍ଗ-ନର୍କ ଛଡା ଆହୁରି ଅନେକ ତଥ୍ୟ ରହିଛି | ଏଥିରେ ବିଜ୍ଞାନ, ଧର୍ମ, ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତାର ଭାବେ ବର୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପବିତ୍ର ପୁରାଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପଢିବା ଉଚିତ |

   Related Posts