Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଟ୍ରେନରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ଲିଟର ପାଣି ବୋତଲ ବିକି ଆଇଆରସିଟିସି ଆୟ କରିଛି ୩.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍

15/09/2020 at 1:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୯ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଫଳରେ ଆଇଆରସିଟିସିକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି । ଏପ୍ରିଲ, ମେ ଓ ଜୁନ୍ ମାସରେ କମ୍ପାନୀକୁ ୨୪.୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ ତ୍ରୟମାସିକରେ କମ୍ପାନୀକୁ ୭୨.୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ ହୋଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ରେଳ ସେବା ଉପରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଧୀରେ ଧୀରେ କୋହଳ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ସାମାନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟମାସିକ ସମୟରେ ମାଲଗାଡି ଓ ବିଶେଷ ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସବୁ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ ରେଲୱେର କ୍ୟାଟରିଂ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ବିଭାଗ ଆଇଆରସିଟିସି । କମ୍ପାନୀ ଅନ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସେବା ସହ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ । ଆଇଆରସିଟିସି ରୋଜଗାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ:

ଜୁନ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଆଇଆରସିଟିସି ଅପରେସନରୁ ଆୟ ୭୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୩୧.୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଅବଧିରେ ଆଇଆରସିଟିସି ୪୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଥିଲା । ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ ତ୍ରୟମାସିକରେ କମ୍ପାନୀର ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ନଜର ଆସିଛି । ଏହି ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀର ସମସ୍ତ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସେଗମେଣ୍ଟର ଆୟ ଗତ ବର୍ଷ ୪୭.୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୨.୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

କ୍ୟାଟରିଂରେ ଗତ ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୨୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଚଳିତବର୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ଇଣ୍ଟରନେଟ ଜରିଆରେ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୩୫.୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

ରେଳ ନିର ବା ପାଣି ବୋତଲରୁ ଗତ ବର୍ଷ ୫୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୩.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅବଧିରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆୟରୁ କମ୍ପାନୀକୁ ଲାଭ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ଆୟ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

   Related Posts