Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାସନ ରୟ ଓ ଓ୍ଵିଲିୟମସନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ଲଗାତାର ପରାଜୟ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ହରାଇ ବିଜୟର ସ୍ଵାଦ ଚାଖିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ବିଜାପୁର ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ନକ୍ସଲ ହମ୍‌ଲା, ଜାରି ରହିଛି ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ନ୍ୟୁଜ7ରେ ପୁଣି ଆାରମ୍ଭ ହେବ ‘ହଟସିଟ୍ ’, ସିଜନ-୨ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି
  • ||
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||

ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଖବର ପାଇ ବାନ୍ଦ୍ରା ଷ୍ଟେସନରେ ଲାଗିଗଲା ଭିଡ, ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମଜୀବୀ କରିଦେଲେ ଜାମ୍

19/05/2020 at 3:53 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୯।୦୫: ସାରାଦେଶରେ କରୋନା  ଭାଇରସ ନେଇ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆସି ମେ ମାସରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି । କିଛିଟା ନିୟମକୁ କଡାକଡା ପାଳନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର  ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଯେପରି କି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷାକରିବା । କାହିଁକି ନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆମେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷାକରିପାରୁଛେ ତେବେ ଆମେ କରୋନାକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହରାଇପାରିବା । କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମକୁ ବେଖାତିର କରିଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଆଜି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ମୁମ୍ବାଇର ବାନ୍ଦ୍ରା ଷ୍ଟେସନରେ । ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଶ୍ରମିକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଜି ମହାରାଷ୍ଟର ବାନ୍ଦ୍ରା ଷ୍ଟେସନରୁ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ ବିହାର  ଅଭିମୁଖେ ଗସ୍ତ କରିବ। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଫସିରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଏହି ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ  ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଯେଉଁମାତ୍ରରେ ହୋଇଥିଲା ତାଠାରୁ କାହିଁ ଅଧିକା ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବାନ୍ଦ୍ରା ଷ୍ଟେସନରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ କି ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଭିଡକୁ ଦେଖିଲେ ଯିଏ କହିବ ଏହା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବୋଲି କିଛି ନିୟମ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖି ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରି ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରବାସୀମାନେ ପୋଲିସ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ନାରାଜ । ଏତେ ସଂଖ୍ୟାର ଭିଡ ଦେଖି ଶେଷରେ ପୋଲିସକୁ ସାମାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହଭଳି ଘଟଣା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି । କିଛି ଦିନ ତଳେ ଅପ୍ରେଲ ୧୪ରେ ମୁମ୍ବାଇ ବାନ୍ଦ୍ରା ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭାରୀ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସମସ୍ତେ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ ।

   Related Posts