Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ମହାମାରୀ ପୀଡ଼ିତ ମୁମ୍ବାଇ ଡାବାବାଲାଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ଆଗେଇ ଆସିଲେ HSBC, ଦେବେ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା

17/06/2021 at 7:18 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୭।୬ : ବିଦେଶୀ ଋଣ ଦାତା ଏଚଏସବିସି ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇର ଡବାବାଲାଙ୍କ ଲାଗି ଗୁରୁବାର ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ୨୦୨୦ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଲକଡାଉନ କାଳରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଡବାବାଲା ବିନା କାମରେ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି। ଏଥିରେଏଚଏସବିସିଙ୍କ ଘୋଷଣା ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଡବାବାଲାଙ୍କୁ ଏହି ସହାୟତା ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା, ଜୀବନବୀମା, ପରିବାର ଲାଗି ଶିକ୍ଷା ସହାୟତା ଓ ନୂଆ ସାଇକେଲ ଆକାରରେ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଲାଗି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏଚଏସବିସି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଅଧିକାରୀକ ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି। ମୁମ୍ବାଇରେ ଲୋକଙ୍କ ଟିଫିନ ବାହକ ଭାବେ ଡବାବାଲାଙ୍କ ବିସ୍ତୃତ ନେଟୱାର୍କ ରହିଛି। ଏମାନେ ଚାକିରୀ ଅଥବା ବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଘରୁ ସାଇକେଲରେ ସେମାନଙ୍କ ଟିଫିନ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀର କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚାଇଥାନ୍ତି।

ଏଥିରେ କର୍ମଚାରୀ ମୁମ୍ବାଇର ଯେଉଁ କୋଣରେ ବି ରହୁଥାନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ଘରଠୁ ଯେତେ ଦୂରରେ ବି କାମ କରୁଥିଲେବି ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଘର ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଡବାବାଲା ହିଁ ପହଞ୍ଚାନ୍ତି। ଡବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରୋଷେଇ ଶାଳରୁ ଡାବାବାଲା ହାତରେ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନରେ ଉଠି ଅଫିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଅନେକ ଡବାବାଲା ସହଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଏ ବାବଦରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ କିଛି ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳିଥାଏ। ତେବେ ମିଳିତ ଆୟ ଭାଗବଣ୍ଟାରୁ ବେଶ ଆୟ କରୁଥିଲେ। ହେଲେ କରୋନା ଲକଡାଉନ ଓ ପରବର୍ତ୍ତି ଅନଲକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ପୁଣି ଲକଡାଉନ ସେମାନଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗାଡି ଦେଇଛି।

ଏଥିରେ ଜୀବିକା ହରାଇଥିବା ଡବାବାଲାଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ଏଚଏସବିସି ଆଗେଇ ଆସିଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏନଜିଓ ୟୁନାଇଟେଡ ୱେ ମୁମ୍ବାଇଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ହିତେନ୍ଦ୍ର ଦାଭେ କହିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ ମହାନଗରରେ ଡବାବାଲାମାନେ ଦୈନିକ ୨ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସେମାନଙ୍କ ଘର ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ନିୟମିତ ପହଞ୍ଚାଉଥିଲେ। ଯାହା କରୋନା ଲକଡାଉନରେ ଅଚାନକ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଗତ ୧୩୦ ବର୍ଷରେ କେବେବି ସେବା ବନ୍ଦ କରିନଥିବା ଡବାବାଲାମାନେ ଘରେ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

   Related Posts