Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏଟିଏମ୍ (ATM) କାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍ ହେଉଛି କି? ଏହି ୪ଟି ଉପାୟ ଦ୍ବାରା କରନ୍ତୁ ଅନବ୍ଲକ୍

21/06/2019 at 12:50 PM

ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। କାରଣ ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଓ ନିରାପଦ ହୋଇଥାଏ।  ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ହଜିଗଲେ ତାହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବ୍ଲକ୍ କରିବା ଉଚିତ୍‌। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକେ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡକୁ ଅନବ୍ଲକ୍ କରିବା ବିଷୟରେ ଜାଣିନଥାନ୍ତି।ସେହି  ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ଅନବ୍ଲକ୍ କରିବା ପରେ ତାହା ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ। ତେବେ ଏଟିଏମ୍ ଅନବ୍ଲକ୍ କରିବାର ଚାରିଟି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଟଙ୍କା କାଢିବା ସମୟରେ ତିନି ବା ଅଧିକ ଥର ଭୁଲ ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ମାରିଲେ   କାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ତିନି ଥର ଭୁଲ ପିନ୍ କୋର୍ଡ ଦେବା ପରେ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ ନାହିଁ। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ଅଟୋମେଟିକ୍‌ ଅନବ୍ଲକ୍ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହାପରେ ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ପୁଣିଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

କୌଣସି କାରଣରୁ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆଇଡି ପ୍ରୁଫ୍ ଦରକାର ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ୪୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଇଥିବା ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍  ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଓ କାର୍ଡ ଅନ୍‌ବ୍ଲୋକ୍‌ ହୋଇଥାଏ।

ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡର ବୈଧତା ତିନିରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଥାଏ। ତିନି ରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ରୁ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ଦେଇଥାଏ।

କେବେ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ଠକାମି ହେଲେ ତୁରନ୍ତୁ କାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍‌ କରିବା ଜରୁରୀ।  ତେବେ ଆପଣ ।ଏମିତି ସମସ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ହେବ। କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୋଗାଇଥାଏ।

 

   Related Posts