Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୭୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

କରୋନାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ଅସ୍ତ୍ର: ହ୍ରାସ ପାଇବ ସଂକ୍ରମଣ

6/04/2020 at 12:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୪ : କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ ଭରିନାହିଁ | ଏହାକୁ କେବଳ ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ ପରାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ୮ଟି କାମ କରିବେ ତାହେଲେ ନିଶ୍ଚୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକି ପାରିବେ |
୧. କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଲକଡାଉନ ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ହାତ ମିଳାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ‘ଫିଷ୍ଟ ବମ୍ପ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ହାତ ମୁଠା ବନ୍ଦ କରି ପରସ୍ପରକୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଥାନ୍ତି | ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ | ପରସ୍ପରକୁ ଆଦୌ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

୨. ଅନେକ ଲୋକ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବାସନା ସଫା କରିବା ସ୍ପଞ୍ଜକୁ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | କରୋନା ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ଦେଖାଯାଏ | ତେଣୁ ଅଇଁଠା ବାସନା ସଫା କରିସାରିବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ସେହି ସ୍ପଞ୍ଜକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀର ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ |

୩. ଦିନସାରା ଟେଲିଭିଜନ୍ କିମ୍ବା ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରର ରିମୋଟରେ କେତେ ଲୋକ ହାତ ମରିଥାନ୍ତି | ଏହି ରିମୋଟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଲୁଚି ରହିଥା’ନ୍ତି | କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଏହିପରି ଜିନିଷରେ ଯେତିକି ପାରିବେ କାମ ହାତ ମରାନ୍ତୁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ରିମୋଟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସାନିଟାଇଜ୍ କରନ୍ତୁ |

୪. ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟସ୍ଥ କୌଣସି ସପିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୋରରୁ ସପିଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ସେଠାରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଟ୍ରଲିକୁ ଅତି ସାବଧାନତାର ସହ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ଏପରି ଜିନିଷ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ |

୫. ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏଟିଏମ୍ ସେବା ବନ୍ଦ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ଦିନସାରା ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି | ଯଦି ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ତେବେ ମେସିନରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ସହଜରେ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ |

୬. ଯଦି ଅନଲାଇନ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅର୍ଡର କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | ଯେକୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇବା ପରେ କିମ୍ବା ବକ୍ସକୁ ସାନିଟାଇଜ୍ କରିବା ପରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

୭. ସପିଙ୍ଗ କରିବା ସମୟରେ ଅନଲାଇନରେ ପେମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ | ନୋଟ ଆକାରରେ ଟଙ୍କା କାରବାରରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ |

୮. ଘର ଭିତରେ ଥିବା ଡୋରମ୍ୟାଟ୍, କାର୍ପେଟ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅତି ସାବଧାନତାର ସହ ସଫା କରନ୍ତୁ |

   Related Posts