Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

କେଉଁଠି ଏବଂ କେବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ : ଏବେ ଜାଣିଯିବେ କିଛି କ୍ଷଣରେ

8/07/2019 at 1:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୭: ଆଧାରର ଗୋପନୀୟତାର ଦୁରୂପଯୋଗ ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଆମେ ଜରୁରୀ ସେବା ପାଇଁ ନିଜ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଗୋପନୀୟତାକୁ ନେଇ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ତାହା ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକୃତରେ ସାଧାରଣ ମଣିଷ ପାଇଁ ଏହା ଜାଣିବା କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଯେ ତାଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ଼ କେଉଁଠି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ କିଏ ତାଙ୍କର ଆଧାରକୁ ଅଥେଣ୍ଟିକେସନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି।

କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏପରି ହେବ ନାହିଁ। ଏବେ ଏକ ଏପରି ଉପାୟ ଆସିଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଏହା ଜାଣି ପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରମାଣ ହିସାବରେ କେଉଁଠି ଓ କେବେ ହେଲା।

ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ସଂସ୍ଥା ୟୁଆଇଡିଆଇ ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ବ୍ୟବହାର କେଉଁଠି ହୋଇଥିଲା ଏହା ଜଣା ପଡ଼ି ପାରିବ।

ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ https://resident.uidai.gov.in  ନାମକ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ଅଥେଣ୍ଟିକେସନ ହିଷ୍ଟ୍ରି ପେଜରେ ଯିବା ପାଇଁ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ସିକ୍ୟୁରିଟି କୋଡ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ପରେ ‘Generate OTP’ ରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ରେଜିଷ୍ଟାର ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲରେ ଏକ ଓଟିପି ଆସିବ।

ଓଟିପି ଦେବା ପରେ ଆଉ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଯିବ ଏଥିରେ ସୂଚନାର ଅବଧି ଏବଂ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ସଂଖ୍ୟା କହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଏହା ପରେ ଆପଣ ନିଜର ଓଟିପି ଦେବା ପରେ ‘Submit’ ବଟନରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବେ। ବଛାଯାଇଥିବା ଅବଧିରେ କେତେ ଥର ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ଅଥେଣ୍ଟିକେସନ ହୋଇଛି ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣା ପଡ଼ିଯିବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସହ ଜଡ଼ିତ କୈାଣସି ସୂଚନାରେ ସନ୍ଦେହ ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ସୂଚନାକୁ ଅନଲାଇନ ଲକ୍ କରିପାରିବେ।

ପ୍ୟାନକୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଲିଙ୍କ୍ କରାନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସର ଓ୍ବେବସାଇଟରେ ଯାଇ ପ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ର ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ସମୟ ରହିଛି କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଡେଡଲାଇନ ବଢ଼ାଯାଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ କରି ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts