Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଆପଣଙ୍କ କାର ବ୍ୟାଟ୍ରୀର ଲାଇଫ କେତେ ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ

3/06/2019 at 1:48 PM

ଏମିତି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କାର କିଣିବାର ସଉକ ରଖନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ କାର କିଣିବା ପରେ ତାର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଭଲ ଭାବେ ନିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କାରର ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପାର୍ଟ ତଥା ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ଜଣା ନଥାଏ। କାରର ଇଂଜିନ୍‌କୁ ଷ୍ଟାର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଟି୍‌ରୀ ସବୁଠୁ ମୁଖ୍ୟ ହତିୟାର। ତେଣୁ କାରରେ ଲାଗିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ର ଲାଇଫ କେତେ ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ କାର ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ଜାଣିବାର ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ।

ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ କାରର ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ କେବେ ଲାଗିଥିଲା ତାହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ। କାର ଯେତିକି ପୂରୁଣା ଥାଏ ସେତିକି ପୂରୁଣା ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଗୋଟେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ୫ ବର୍ଷରୁ ୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥାଏ।  କାରରେ ଲାଗିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ସବୁ ସମୟରେ ଚାର୍ଜ ହେଉଥାଏ।  ଫଳରେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡେ। ଯଦି କାର ସବୁବେଳେ ଚାଲୁଛି ତାହେଲେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଚାଲିବ। ଅପରପକ୍ଷରେ କାର ଯଦି କମ ଚାଲୁଥିବ ତାହେଲେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ଶୀଘ୍ର କମିଯାଏ। କାରଣ କାର ନଚାଲିଲେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ଚାର୍ଜ ହୁଏନାହିଁ ଓ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ କମିଯାଏ।

କାର ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ପାଇଁ ଶୀତ ଋତୁ ଅଧିକ ଭଲ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଥଣ୍ଡାରେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ବଢିଥାଏ। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।  କାର ଚାଲିଲା ବେଳେ ଯଦି ହେଡ୍‌ଲାଇଟ୍‌ ଧପ୍‌ ଧପ୍‌ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ସୂଚିତ କରାଏ ଯେ, ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀର ଲାଇଫ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି। ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ଟର୍ମିନାଲ ଓ କେବଲ୍‌ କରୋସନରେ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚାଏ ଯେ, ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ଏହି ଭଳି ସମୟରେ ପାଖ ଯାଗାକୁ ଗଲେ ଗାଡି ନେବା ଅନୁଚିତ୍‌। କାରର ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ଲାଇଫ ସରିବା ସମୟରେ ଦୂର ଯାଗା ଗଲେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୀ ଚାର୍ଜ ହୋଇ କିଛି ଦିନ ଭଲ ଭାବେ ଚାଲିବ।

   Related Posts