Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଶୀତଦିନେ ଫିଟ୍ ରହିବା ପାଇଁ ବଦଳାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଅଭ୍ୟାସ : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

24/11/2018 at 12:36 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୪/୧୧: ଶୀତର ଆଗମନ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଶୀତ ବଢ଼ିବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ୍। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟଧିକ ଶୀତରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି କିପରି ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବେ।

୧.ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ:‘ଅତି ଲେମ୍ବୁ ଚିପୁଡ଼ିଲେ ପିତା’। ସବୁ ଜିନିଷ ଅତି କଲେ ଖରାପ। ଆପଣଙ୍କୁ ଯାହା ପସନ୍ଦ ଖାଆନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ। ଶରୀରକୁ ଯେତିକି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରୟୋଜନ ସେ ସେତିକି ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ବାକି ତକ ଶକ୍ତିଭାବେ ସଞ୍ଚୟ କରି ରଖିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରା ଚର୍ବିରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଥାଏ।

୨. ସକ୍ରିୟ ଏବଂ କର୍ମଠ ରୁହନ୍ତୁ : ଶୀତଦିନେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଶୀତ ବଢ଼ିଲେ ଅଳସୁଆ ଲାଗିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ଜିମକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯଦି ଆପଣ କୈାଣସି ଦିନ ଜିମ୍ ଗଲେ ନାହିଁ ତାହେଲେ ଘରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ କରିପାରିବେ। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଲନ୍ତୁ। ଲିଫ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ସିଡ଼ିର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

୩.ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶୁଅନ୍ତୁ: ଶୀତ ଦିନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୋଇବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନ ମିଳିପାରେ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଯେତିକି ସମୟ ଶୋଉଛନ୍ତି ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ଶୁଅନ୍ତୁ। ନିଦ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଆମ ଶରୀର ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନକୁ ବାହାର କରି ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚାର କରିଥାଏ। ନିଦ ଭଲ ହେଲେ ଆମ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ ।

ଦ୍ବିପ୍ରହର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ରୋଷେଇ ହୋଇ ନଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ : ଶୀତଦିନେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ  କୈାଶଳ ଅଟେ। ଲଞ୍ଚ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ରୋଷେଇ ହୋଇ ନଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। ଆପଣ ଫଳ,ଗଜାଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ,ଜୁସ୍ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଆଦି ଖାଇପାରିବେ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ଲଞ୍ଚରେ ରୋଷେଇ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ।

 

 

   Related Posts