Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||

libido ଯୌନ ବା ସହବାସ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ- ଆମେରିକାରେ କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣା

14/01/2020 at 11:25 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୧- କାମର ଚାପ ଅନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ବା ଲାଇଫ୍‌ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଏବେ ବିଭିନ୍ ଖାଦ୍ୟରେ କୀଟ ନାଶକର ପ୍ରୟୋଗ ଓ ପ୍ରଦୁଷଣ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କର ସହବାସ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ବିଭିନ୍ନ ନିଶାର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ libido ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ହେବାରେ ବିଳମ୍ବ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଛି। ମାତ୍ର ଏପରି କିଛଇ ଖାଦ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଥିବାପାଇଁ libido ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ସାଧାରଣତଃ ଭିଟାମିନ୍‌ ବି ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ libido ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ମଣିଷର ସତେଜତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ । ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର କରିଥାଏ । libido ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର ଓ ଅଣ୍ଡା ସହ କୁକୁଡା ମାଂସ, ଶବୁଜ ପନି ପରିବା ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଲିବିଡୋ ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ସହବାସର କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।

ଭିଟାମିନ୍‌ ବି ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ସହ ଅଣ୍ଡା , କୁକୁଡା ମାଂସ, ଓ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ । ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ମାତ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ libido ଓ sex-drive ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।

ଆମେରିକାରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରେ କାମର ଚାପ ଓ ଅନିୟମିତ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ libido ଓ sex-drive ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି ।


ମାତ୍ର ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଶରୀରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଏ ଓ ଇ ର ଚାହିଦା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିଯୋଗୁଁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ସହ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଫଳ ଓ ସବୁଜ ପନିପରିବା , ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶସ୍ୟ ଖାଇଲେ ଏହାର ମାତ୍ରା ପୂରଣ ହୁଏ ।

ଜିଙ୍କ୍‌ ବି ଶରୀରରେ libido କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରେ । ଶାମୁକା ବା ଗେଣ୍ଡାରେ ଅଧିକ ଜିଙ୍କ୍‌ ଥାଏ । ଏହା libido ଓ sex-drive ବା ସହବାସ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଅଧିକ ଦୁର୍ବଳ ବା ସ୍ନାୟବିକ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

   Related Posts