Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର କରୁଣ ଚିତ୍ର : ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ୍ ନାହିଁ, ଫୁଟ୍ ପାଥ୍‌ରେ ଶୋଇଛନ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଙ୍କଟ, ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ପଠାଗଲା ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଙ୍କଟ, ଯାଜପୁରରୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ଓ ପୁଣେ ଗଲା ୨ଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାର ୨ଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି ସଟଡାଉନ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା ହେଲା ନବମିଶ୍ର କଲୋନୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଅଫିସରେ ସର୍ଜନ ଓ OAPF ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଡ ଘଟଣା, ଉଭୟଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କଲେ ଏସପି
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍‌ର ଚଢାଉ, ଟ୍ରକ୍‌ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ
  • ||
  • କରୋନା ବେଲଗାମ୍, ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କେସ୍, ୨୨୬୩ ମୃତ
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେଲେ ମଞ୍ଚ କଳାକାର ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର, ମାଡିବସିଲା ପୋଲିସ, ପିସ୍ତଲ ଜବତ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାଙ୍ଘାତିକ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୬୨୧୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଲକଡାଉନ ବେଳେ ପିଲାଙ୍କୁ ଘରେ ସମ୍ଭାଳିବା ସବୁଠାରୁ କାଠିକର ପାଠ : କରୁଛନ୍ତି ଏହିସବୁ କାମ

27/03/2020 at 5:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୩ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପଡିଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘର ଚାରି  କାନ୍ଥ ଭିତରେ ରଖିବା ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି | କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସେୟାର ଏବଂ ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ ଆପରେ ଉପଲବ୍ଧ ବ୍ୟଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଛି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଖେଳ ପଡିଆ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି ଏବଂ ଟିଭିରେ ସମାନ କାର୍ଟୁନ୍ ଦେଖିବାରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇପଡୁଛି କିନ୍ତୁ ବନ୍ଦ ହେତୁ ପିଲାମାନେ ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି |

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ୨୧ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଅବଶ୍ୟ ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବନ୍ଦ ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇଗଲା | କାରଣ ଫେବୃଆରୀ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପରୀକ୍ଷା ହେତୁ ସେମାନେ ଘରେ ପଢିବା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ସମୟ ବିତାଇ ମଜା କରିବେ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେମିତି ହେଇନଥିଲା | ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ ରୂପେ ଘରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଚାଚା ଚୌଧୁରୀ, ସାବୁ, ପିଙ୍କି, ନାଗରାଜ, ଇନ୍ଦ୍ରଜାଲ, ଚମ୍ପକ ଏବଂ ଲଟପଟ୍ ଭଳି ବ୍ୟଙ୍ଗ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି |

ସେହିଭଳି ଲକଡାଉନ୍ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହି ପଢିବା ପାଇଁ ଏବଂ ମାଗଣାରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛି | ନ୍ୟାସନାଲ ବୁକ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ (NBT) ମାଗଣାରେ ମନୋନୀତ ତଥା ଲୋକପ୍ରିୟ ପୁସ୍ତକ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛି | ‘ବହି ସହିତ ଘରେ ରୁହ’ ପଦକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ, NBT ୱେବସାଇଟରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପୁସ୍ତକ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି ଯାହା ମାଗଣାରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନ ସହ ଜଡିତ ‘ଅଡିଏବଲ୍ ଡଟ୍ ଇନ୍’ ୱେବସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପିଲାମାନଙ୍କର ମନୋରଞ୍ଜନ ତଥା ଜ୍ଞାନବୋଧ ପାଇଁ ୬ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ମାଗଣା ବହିର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। କପି ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ଆପ ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ବ୍ୟଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ | କିଛି ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ୟୁଟ୍ୟୁବକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ସେମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଭିଡିଓ ଦେଖାଇ ପେଣ୍ଟିଂ ଏବଂ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି |

ନୋଏଡା ନିବାସୀ ଗରିମା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କୁହନ୍ତି, ଏହିଭଳି ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିନସାରା ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବା ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ । ‘ମୁଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟୁଟୋରିଆଲ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଝିଅକୁ ନୃତ୍ୟ, ଚିତ୍ର, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ଦିଏ | ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଲୁଡୋ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କିଛି ଖେଳ ଖେଳେ | ମୋ ସ୍ୱାମୀ ପିଲାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚନାଥନର କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି | ଏହିପରି ଭାବରେ ଆମେ ଆମ ପିଲାଙ୍କୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖୁ। ”

ଏହି ଅବରୋଧ ଅବସ୍ଥାରେ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଘର କାମ ଏବଂ ରୋଷେଇରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ତଥା ଗୁରୁଗାଓଁରେ ରହୁଥିବା 10 ବର୍ଷର ଶିଶୁର ମା ନେହା ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ସେ ଘରୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁଅ ପାର୍କରେ ଥିବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଖେଳିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଘର କାମ ଏବଂ ରୋଷେଇରେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

   Related Posts