Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

କ୍ଷୀର ପିଆଇବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାର ବାନ୍ତି ହୋଇଯାଉଛି କି? ତେବେ ବିଚଳିତ ନ ହୋଇ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ

9/09/2019 at 9:50 AM

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ମାତୃତ୍ୱ ଲାଭ କରେ ସେତେବେଳେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପିଲାର ପାଳନ ପୋଷଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବା ପରେ ବାନ୍ତି କରିବା ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଲାଗିଥାଏ କି ଶିଶୁଟିର ଖାଦ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବେ ହଜମ ହୋଇପାରୁନି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୋଇଛି ।

ତେବେ କ୍ଷୀର ପିଆଇବା ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ବାନ୍ତି କରିଦିଏ ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ । ଏବଂ ଭଲ ପାଚନ ଶକ୍ତିର ବି ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ । କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ଯଦି ପିଲାଟି ବାନ୍ତି ନକରେ ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିୟ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଅଟେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପିଲାକୁ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା କ୍ଷୀର ପିଆନ୍ତି ସେତେବେଳେ ତାକୁ କୋଳରେ ହିଁ ଶୁଆଇ ରଖନ୍ତୁ ।

ଏହି ସମୟରେ ଯଦି ପିଲାଟିର ବାନ୍ତି ହୋଇଯାଏ ତେବେ ପିଲାକୁ ଆରାମ ଲାଗିଥାଏ । ପିଲାଟି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପରେ ପାଖାପାଖି ଅଧାଘଂଟା ବସାଇ ରଖନ୍ତୁ । ପିଲାଟି ଏକାବେଳକେ ସବୁଯାକ ଖାଦ୍ୟ ନଖୁଆଇ ବରଂ ଟିକେ ଟିକେ କରି ଖୁଆନ୍ତୁ । କ୍ଷୀର ପିଆଇବା ପରେ ପିଲାକୁ କାନ୍ଧରେ ହିଁ ଶୁଆଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

   Related Posts