Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

କେମିତି ହେବେ ‘ର’ ଏଜେଣ୍ଟ, ଏଥିପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଯୋଗ୍ୟତା, ମନୋନୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ବେତନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ

18/07/2019 at 8:12 PM

ଆପଣଙ୍କୁ ଯଦି ରୋମାଞ୍ଚ ପସନ୍ଦ ଓ ଦେଶ ସେବା ନିମନ୍ତେ ଝୁଙ୍କ ଥାଏ ତେବେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସୀ ‘ର’କୁ ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ନିମନ୍ତେ ଚୟନ କରିପାରନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ‘ର’ ଏଜେଣ୍ଟ ହେବା ପାଇଁ କଣ ରହିଛି ଯୋଗ୍ୟତା, କିପରି କରାଯାଏ ଚୟନ ଓ ଏଜେଣ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତି ପରେ ମିଳୁଥିବା ବେତନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ। ତେବେ ନାମ ଓ କ୍ଷାତି ଚାହୁଁଥିବା ଚାହୁଁଥିବା ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏହା କ୍ୟାରିୟର ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ।  ଏହି ବିଭାଗରେ କାମ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଗୋପନୀୟତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି। 

ତେବେ ‘ର’  ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ନୁହେଁ ଏହାର ବାସ୍ତବିକ ନାମ ହେଉଛି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏଣ୍ଡ ଆନାଲିସିସ୍ ୱିଙ୍ଗ।  ଏହି ବିଭାଗରେ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ସିଧାଶଳଖ ରିକ୍ରୁଇଟମେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ହୁଏ ନାହିଁ କି ଏଥିପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବି ପ୍ରକାଶ ପାଏନି। ଏହି ବିଭାଗରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଥବା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକୌଶଳ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡେ। କ୍ୟାରିୟରରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହିଁ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ପାତ୍ର ‘ର’ ସ୍ୱୀକୃତ  ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ଆଇପିଏସ୍, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ, ସିଆଇଡି ଅଧିକାରୀ, ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧୀ ଟିମର ସଦସ୍ୟ, ମିଲେଟ୍ରି, ନାଭାଲ ଓ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଆକାଡେମୀର ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ।

ତେବେ ଆଜିକାଲି  ‘ର’ ସିଧାଶଳଖ ସ୍ନାତକସ୍ତରରୁ ଏଜେଣ୍ଟ ଚୟନ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଆପଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହ୍ୟାକିଂ, ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଗତି ଓ ଅନଷ୍ଟାରିଂ, ବିଦେଶୀ ଭାଷାର ଅନୁବାଦ  ଆଦି ଯେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଷାରଦ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିନିମନ୍ତେ କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରି ସମେତ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ୧୮ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। କୌଣସି ଅପରାଧିକ ଘଟଣାରେ ସଂଲିପ୍ତ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ତେବେ ର ନିମନ୍ତେ ସିଧାଶଳଖ ଭର୍ତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ନଥିବାରୁ ଉପକ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ, କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସେକ୍ରେଟାରିଏଟ୍ ଭାରତ ସରକଙ୍କୁ ଦ୍ୱାରା ବିଜ୍ଞାପିତ ପଦବୀକୁ ଆରଏଣ୍ଡଏର ରିକ୍ରୁଇଟମେଣ୍ଟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ।  

   Related Posts