Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା : ଚାଲିଗଲା ମା’, ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ପଛରୁ ଆସି ଝାମ୍ପି ନେଲେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ୪୫ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌, ଘରୁ ଜବତ ହେଲା ନଗଦ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନକଲି ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ କାରଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍, ପୁଣି ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||

କେମିତି ହେବେ ‘ର’ ଏଜେଣ୍ଟ, ଏଥିପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଯୋଗ୍ୟତା, ମନୋନୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ବେତନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ

18/07/2019 at 8:12 PM

ଆପଣଙ୍କୁ ଯଦି ରୋମାଞ୍ଚ ପସନ୍ଦ ଓ ଦେଶ ସେବା ନିମନ୍ତେ ଝୁଙ୍କ ଥାଏ ତେବେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସୀ ‘ର’କୁ ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ନିମନ୍ତେ ଚୟନ କରିପାରନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ‘ର’ ଏଜେଣ୍ଟ ହେବା ପାଇଁ କଣ ରହିଛି ଯୋଗ୍ୟତା, କିପରି କରାଯାଏ ଚୟନ ଓ ଏଜେଣ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତି ପରେ ମିଳୁଥିବା ବେତନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ। ତେବେ ନାମ ଓ କ୍ଷାତି ଚାହୁଁଥିବା ଚାହୁଁଥିବା ଯୁବ ବର୍ଗଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏହା କ୍ୟାରିୟର ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ।  ଏହି ବିଭାଗରେ କାମ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଗୋପନୀୟତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି। 

ତେବେ ‘ର’  ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ନୁହେଁ ଏହାର ବାସ୍ତବିକ ନାମ ହେଉଛି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏଣ୍ଡ ଆନାଲିସିସ୍ ୱିଙ୍ଗ।  ଏହି ବିଭାଗରେ ନିଯୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ସିଧାଶଳଖ ରିକ୍ରୁଇଟମେଣ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା ହୁଏ ନାହିଁ କି ଏଥିପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବି ପ୍ରକାଶ ପାଏନି। ଏହି ବିଭାଗରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଥବା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକୌଶଳ ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡେ। କ୍ୟାରିୟରରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହିଁ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ପାତ୍ର ‘ର’ ସ୍ୱୀକୃତ  ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ଆଇପିଏସ୍, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ, ସିଆଇଡି ଅଧିକାରୀ, ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧୀ ଟିମର ସଦସ୍ୟ, ମିଲେଟ୍ରି, ନାଭାଲ ଓ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଆକାଡେମୀର ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ।

ତେବେ ଆଜିକାଲି  ‘ର’ ସିଧାଶଳଖ ସ୍ନାତକସ୍ତରରୁ ଏଜେଣ୍ଟ ଚୟନ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଆପଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହ୍ୟାକିଂ, ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଗତି ଓ ଅନଷ୍ଟାରିଂ, ବିଦେଶୀ ଭାଷାର ଅନୁବାଦ  ଆଦି ଯେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଷାରଦ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିନିମନ୍ତେ କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରି ସମେତ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ୧୮ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। କୌଣସି ଅପରାଧିକ ଘଟଣାରେ ସଂଲିପ୍ତ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ତେବେ ର ନିମନ୍ତେ ସିଧାଶଳଖ ଭର୍ତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ନଥିବାରୁ ଉପକ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ, କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସେକ୍ରେଟାରିଏଟ୍ ଭାରତ ସରକଙ୍କୁ ଦ୍ୱାରା ବିଜ୍ଞାପିତ ପଦବୀକୁ ଆରଏଣ୍ଡଏର ରିକ୍ରୁଇଟମେଣ୍ଟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ।  

   Related Posts