Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ବର : ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କୁରୁଡା ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଦେଉଳଝରି ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଅପରେସନ ବେଳେ ଖାଦ୍ୟନଳୀ କାଟିଦେଲେ ଡାକ୍ତର, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ବୁର୍ଲାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଯୁବକ ଅଟକ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ଘର ଭାଙ୍ଗି ଶୋଇଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ସୋର : ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା, କୋଲକାତାରୁ ଅପହୃତ ତାପସ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

କରୋନା ଉପରେ ତାପମାତ୍ରାର କ’ଣ ପଡିଥାଏ ପ୍ରଭାବ ? ଜାଣନ୍ତୁ..

29/03/2020 at 4:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୩ : ସାରା ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ନାମକ ଭୟାବହ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛି | କରୋନା ଭାଇରସ୍ ହେଉଛି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଏକ ଜୀବାଣୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯାହାକି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କଠାରେ ରୋଗର କାରକ ହୋଇଥାଏ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି RNA ଜୀବାଣୁ | ମଣିଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ଶ୍ୱାସ ତନ୍ତ୍ର ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ | ଯାହାର ତୀବ୍ରତା ବେଳେବେଳେ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ | ଗାଈ ଓ ଘୁଷୁରିରେ ଏହା ଅତିସାର ଏବଂ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କରେ ଏହା ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥର ଶ୍ୱାସ ତନ୍ତ୍ର ରୋଗ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ |

ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚୀନର ୱୁହାନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟାପିଗଲା। ସମସ୍ତ ଦେଶର ସରକାର ନିଜ ନିଜ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ।
କିନ୍ତୁ କରୋନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଯାହାଫଳରେ ବଜାର ମଧ୍ୟ ଗରମ ରହିଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଚି |

ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିଜେ ମରିବେ କି ? କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ବାରମ୍ବାର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ଯେହେତୁ କରୋନାକୁ ମାରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ ଜନସାଧାରଣ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ବିଚାର କରି ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି |

ସାଧାରଣତ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯଦି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାନବ ଶରୀରରେ 37 ° C ରେ ବଞ୍ଚିଥାଏ ତେବେ କୋଭିଡ-୧୯ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବାର ପ୍ରକୃତ ତାପମାତ୍ରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ |

ଏହି ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ ଛିଙ୍କନ୍ତି, ତେବେ ସ୍ପୁଟମ୍ ଡୋପଲେଟ୍ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ପଡି ଶୀଘ୍ର ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମିଯାଇପାରେ। ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସ୍ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଶରୀର ବାହାରେ ରହିପାରେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କରୋନା ଉପରେ ଉତ୍ତାପର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କରୋନା ଭାଇରସ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ତାପମାତ୍ରା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

   Related Posts