Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ‘ସ୍ୱାଧୀନତା’ର ପ୍ରତୀକ ଚାମଚ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ?

17/09/2021 at 2:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୯: ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ପ୍ରତିରୋଧ ରୂପ ଭାବେ ପାରମ୍ପରିକ ପତାକା ଏବଂ ବ୍ୟାନର ସହ ଚାମଚ ନିଜର ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ କରିଛି । ଇସ୍ରାଏଲର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜେଲ ବ୍ରେକ୍ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏର ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ଏପରି କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ନିକଟରେ ୬ ଜଣ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ବନ୍ଦୀ ଚାମଚ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଟନେଲ କରି ଇସ୍ରାଏଲ ଜେଲରୁ ପଳାଇଯାଇଛନ୍ତି । ପରେ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ପଳାତକ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଧରାଯିବା ସହ ୨ ଜଣଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି ।

ଏହି ବନ୍ଦୀମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଖୋଳା ଯାଇଥିବା ଟନେଲର ଏକ ଚିତ୍ର ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଏକ ଚମତ୍କାର ଚାମଚର ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ଚାମଚ ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କି ଏହାର ଭୂମିକା ଫ୍ରେମ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପରେ ଜଣେ ପଳାତକଙ୍କ ଓକିଲ AFP ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ମହମୁଦ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅର୍ଦା ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ କୋଠରୀରୁ ଟନେଲ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ଚାମଚ, ପ୍ଲେଟ ଏବଂ କେଟଲ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ।

ଦୁଇ ଜଣ ବନ୍ଦୀ ସେମାନଙ୍କ ପଳାୟନ ଉଦ୍ୟମରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ‘ବିଜୟ’ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ସମେତ ଆରବ ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅନେକ କାର୍ଟୁନ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଇସ୍ରାଏଲର ପରାଜୟ ଏବଂ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ବିଜୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଚାମଚକୁ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଚାମଚ କୁହାଯାଉଛି । ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ଚାମଚ ସହିତ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି ।

୧୯୯୬ରେ, ଘାସାନ୍ ମହଦାଭି ନଖ ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ଟନେଲ୍ ତିଆରି କରି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ । ପରେ ମହଦାଭିଙ୍କୁ ପୁଣି ଗିରଫ କରାଯାଇ ୧୯ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏହି ‘ଚାମଚ ଦୁର୍ନୀତି’ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଏଦୀ ଜେଲରୁ ଖସିଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଏହା ହାସଲ କରିପାରିବେ ।

   Related Posts