Saturday, August 24, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତୀୟ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନର ମୂଲ୍ୟ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି : ତେବେ ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆପଣ ତ ଜାଣିଥିବେ ଭାରତୀୟ ରେଳରେ ୨ପ୍ରକାରର ଲୋକୋମୋଟିଭ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିଭ ଲୋକୋମୋଟିଭ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଲୋକୋମୋଟିଭ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିଭ ଲୋକୋମୋଟିଭ: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନରେ ପ୍ରମୁଖ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିଭ ଲୋକୋମୋଟିଭ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏପି -୪,ଡବ୍ଲୁଏପି-୫ ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏପି-୭ ଏବଂ ଫ୍ରେଟ୍ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏପି-୯ ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏପି -୯ ଏଚ୍ ଆଦି ଭଳି ଅନ୍ୟ ଲୋକୋମୋଟିଭକୁ ନେଇଯିବା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି କାରଣ ଏଥିରେ ନୂତନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଜି-୭କୁ ୨୦୧୫ରେ ଉତ୍ପାଦନରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହା ୩ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସେବାରେ ଅଛି। ଡବ୍ଲୁଏପି-୫ ଲୋକୋମୋଟିଭର ମୂଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୩୫କୋଟି ଟଙ୍କା।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଜି -୯: ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଜି -୯କୁ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ବେକୁ ୩୫କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସିଏଲଡବ୍ଲ୍ୟୁକୁ ଭାରତକୁ ଉତ୍ପାଦିତ କରିବାକୁ ୧୩.୫କୋଟିରୁ ୧୫କୋଟି ଟଙ୍କା ପଡ଼ିଥାଏ।

ଡିଜେଲ୍ ଲୋକୋମୋଟିଭ୍: ଭାରତୀୟ ଜିଇ ଲୋକୋମୋଟିଭକୁ ଉତ୍ପାଦିତ କରିବାକୁ ରେଲଓ୍ବେକୁ ୧୪.୬୫୬କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଡିପି-୪: ଏହା ରେଲଓ୍ବେର ସବୁଠୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଲୋକୋମୋଟିଭ୍ ଭାବେ ଜଣାଯାଏ। ଏହି ଇଞ୍ଜିନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ରେଲଓ୍ବେକୁ ୧୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

879 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର