Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପୁଅର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଓ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇଲେ ମହିଳା ଅଫିସର

18/03/2020 at 9:03 PM

କୋଲକାତା ୧୮।୦୩: ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ପାହ୍ୟାର ଜଣେ ମହିଳା ଅଫିସର କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିବା ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଗୃହ ସଚିବ ଅଲାପନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୋନାଲି ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ବାନାର୍ଜୀ  ଏବଂ ଅତି କମରେ ୧୦ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନର କ୍ଵାରାଣ୍ଟାଇନରେ ଘରେ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। କାରଣ ପୀଡିତ ମହିଳା ଅଫିସର ଗୃହ ସଚିବ ଅଳ୍ପନ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟ ନାବନାରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ମହିଳା ଅଫିସରଙ୍କୁ ସଚିବାଳୟ ଭବନରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମହିଳା ଅଫିସରଙ୍କ ପୁଅ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ରେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟରୁ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ  ସେ  ନିଜର ପିତାମାତା, ଡ୍ରାଇଭର, ଘରୋଇ ସହାୟତା ଏବଂ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଯୁବକଙ୍କ ମା ଯିଏ ରାଜ୍ୟ ସରକାରରେ ଜଣେ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଅଫିସର ସେ ନାବନାରେ ଗୃହ ସଚିବଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଲିଫ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରି ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ୧୩ ତମ ମହଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରୁ ୧୩ ତମ ମହଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗତିବିଧି ସମୟରେ ସେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥ ଏବଂ କରିଡରରେ ଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ଲିଫ୍ଟମ୍ୟାନ୍, ଲିଫ୍ଟ ଭିତରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀ, ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଚାମ୍ବର ସମ୍ମୁଖରେ ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚା ’ଯୋଗାଉଥିବା ପାନ୍ଟ୍ରି କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ ଥିଲେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ବୁଲେଟିନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ  ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ COVID-19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିଥିଲା।  ଏହି ରିପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି କାରଣ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର ମା ଗୃହ ସଚିବଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମହିଳା ଜଣକ ଅଲାପନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ପରିମଳ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୃହ ସଚିବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆଲାପାନ୍ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୋନାଲି ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଅତିକମରେ ୨୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଚିନ୍ତିତ ଯେ ସୋମବାର (ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬) ରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଗୃହ ସଚିବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ ଗୃହ ସଚିବଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ପରୋକ୍ଷରେ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ”

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ସୁଦ୍ଧା କୋଲକାତା ଏବଂ ବାଗଡୋଗ୍ରା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସମୁଦାୟ ୭୪,୯୭୮ଯାତ୍ରୀ / ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ନେପାଳର ସାତୋଟି ସ୍ଥଳ ଯାଞ୍ଚ ପଏଣ୍ଟରେ ୨,୮୦,୩୬୨ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯାଇଛି।  ତିନୋଟି ବନ୍ଦରରେ ଜାହାଜର ୩୯୮୯ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍କ୍ରିନ କରାଯାଇଛି |

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, COVID-19 ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରୁ ୧୨,୨୪୪ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ତଦାରଖରେ ରଖାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୪୮ ପାଇଁ ନୀରିକ୍ଷଣ ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ଅଠର ଜଣଙ୍କୁ ପୃଥକ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୧,୯୭୮ ଜଣଙ୍କୁ  ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts