Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବେଙ୍ଗଲ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କ କେତେ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ : କିଏ ଥିଲେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର

18/04/2020 at 3:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୪ : ଲଙ୍କାପତି ରାବଣ ମହାଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ ଏହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ | କିନ୍ତୁ ନିଜ ଅହଙ୍କାର ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ସର୍ବନାଶ ହୋଇଥିଲା | ରାବଣ ଶିବଙ୍କ ପରମ ଭକ୍ତ ଥିଲେ | ତପସ୍ୟା ବଳରେ ସେ ଅନେକ ଶକ୍ତି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ | ରାବଣଙ୍କ ଭଳି ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଭାଇ ଓ ପୁତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆଚରଣ ଭଲ ନଥିଲା, ସେ ବହୁତ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର ଲଗାତାର ବଢି ବଢି ଚାଲିଥିଲା ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଅବତାର ନେଇ ରାବଣକୁ ବଧ କରିଥିଲେ |  

ବାଲ୍ମୀକି ରାମାୟଣରେ ରାବଣଙ୍କୁ ଅଧର୍ମୀ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ରାବଣ ଜ୍ଞାନୀ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଧର୍ମ ପାଳନ କରୁନଥିଲେ | ଏହା ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଗୁଣ ଥିଲା | ଯୁଦ୍ଧରେ ରାବଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ବିଳାପ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ଯଜ୍ଞ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ, ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଯୋଗୁଁ, ଦେବ-ଅସୁର ଏବଂ ମଣିଷଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ହରଣ କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ , ନିଜର ସମସ୍ତ ପାପ କର୍ମ ଯୋଗୁଁ ହିଁ ଆଜି ତୋର ବଧ ହୋଇଛି |

ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କ ୩ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ | ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାଁ ଥିଲା ଅଜ୍ଞାତ | ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ | ରାବଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ମନ୍ଦୋଦରୀ | ମନ୍ଦୋଦରୀ ରାକ୍ଷସରାଜ ମାୟାସୁରଙ୍କ ପୁତ୍ରୀ ଥିଲେ | ରାବଣଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ଧନ୍ୟମାଳିନୀ | ରାବଣ ନିଜ ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦେଇଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ, ମେଘନାଦ, ମହୋଦର, ପ୍ରହସ୍ତ, ବିରୁପାକ୍ଷ ଭିକମ ବୀର ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ | ଅତିକ୍ୟା ଓ ତ୍ରିଶିସାର ଧନ୍ୟମାଳିନୀଙ୍କ ଦୁଇ ପୁତ୍ର ଥିଲେ | ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ପ୍ରହସ୍ଥା ନରନ୍ତକା ଓ ଦେବତାକା |

 

   Related Posts