Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆମ ଆଖିର କ୍ଷମତା କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲ୍ସ ? ଆଖିର କ୍ଷମତାକୁ କଣ କ୍ୟାମେରା ଲେନ୍ସ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଇ ପାରିବ ?

30/06/2020 at 9:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୦|୦୬:  ଜଣେ ମଣିଷର ଆଖି କେତେ ମେଗା ପିକ୍ସଲ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଆସିଥାଏ । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକ ରୋଜର କ୍ଲାର୍କଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଆଖି ହେଉଛି ୫୭୬ ମେଗାପିକ୍ସଲ । ଏହା ଆଇଫୋନ୍ ୭ର କ୍ୟାମେରା ଯାହା ୧୨ ମେଗାପିକ୍ସଲଠୁ ଢେର ଅଧିକ । ତେବେ କଣ ପ୍ରକୃତରେ ଆଖି କ୍ୟାମରା ଭଳି ନା ନାହିଁ ତାହା ଏକ ବିତର୍କର ବିଷୟବସ୍ତୁ ।

୫୭୬ ମେଗାପିକ୍ସଲର ଅର୍ଥ ଯେକୌଣସି ବସ୍ତୁକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦେଖିପାରିବା । ଫିଲ୍ଡ୍ ଅଫ୍ ଭ୍ୟୁରେ ଆଖି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ବହୁ ଦୂର ଯାଏଁ ଭଲ ଦେଖିପାରେ । ଏହାସହ ଆଖି ଡୋଳା ଦୃଶ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଠିକ୍ ଭାବେ ବୁଲିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆଖି ପତା ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଏହା ୫ରୁ ୧୫ ମେଗା ପିକ୍ସଲକୁ ଖସି ଆସିଥାଏ । ଆଖିରେ ଏପରି କିଛି ଅଛି ଯାହା କ୍ୟାମେରାରେ ନଥାଏ । ଛୋଟ ବସ୍ତୁକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକସେ ଦେଖିହୁଏ । ଆଖି ବୁଲାଇବା ଅର୍ଥ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବସ୍ତୁ ବିଷୟରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଦେଖିବା ନୁହେଁ ବରଂ ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦେଖିବା ।

ଆଉ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଆଖିର ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ବାବଦରେ ପଚାରିବା ଏକ ଭୁଲ ପ୍ରଶ୍ନ । କାରଣ ଆଖି କ୍ୟାମେରା ନୁହେଁ ଯେ କୌଣସି ଦୃଶ୍ୟକୁ ସେଭ୍ କରି ରଖିବ । ଏହା ଆମ ପରିବେଶର ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପଠାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ତେଣୁ ଆଖିକୁ ପିକ୍ସଲରେ ଦେଖିବା ଅନୁଚିତ୍ ।

   Related Posts