Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ହାତରେ କେତେ ସମୟ ଯାଏଁ ରହେ ସାନିଟାଇଜରର ପ୍ରଭାବ ଜାଣନ୍ତୁ

11/05/2020 at 4:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୫ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଲକ ଡାଉନ ରହିଛି | ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କିଛି ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା, ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ନାକ, ମୁହଁକୁ ହାତ ନ ମାରିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରିବା ଆଦି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ଜନତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ତେବେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଥରେ ସାନିଟାଇଜର ଲଗାଇବା ପରେ ତାର ପ୍ରଭାବ ହାତରେ କେତେ ସମୟ ରହିଥାଏ |

ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ କାମ କରେନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ନିୟମିତ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସରେ ହାତ ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ତେବେ ଆଲକହଲ ଯୁକ୍ତ ସ୍ନିତିଜାର ଅଧିକ ଉପଯୁକ୍ତ | କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିନଥାଏ | ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଲା ଆପଣଙ୍କ ଆକ୍ଟିଭିଟି ବା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ | ମଣିଷ ସବୁବେକେ କିଛି ନା କିଛି କାମ କରୁଥାଏ | କାମ କରିବା ସମୟରେ ଆମେ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ଛୁଇଁଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ସାନିଟାଇଜରର ପ୍ରଭାବ କମିଯାଇଥାଏ | ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସଫା ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ |

– ହାତ ଧୋଇବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମିଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ କିଛି ବସ୍ତୁକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ | ବିଶେଷକରି ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ଲାଗି ରହିଥାଏ |

– ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ମୁହଁକୁ ଛୁଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ହାତକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଧୋଇବା ଦରକାର |

– ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ହାତ ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ହାତ ଧୋଇବା ପରେ ସଫା ଗାମୁଛାରେ ପୋଛିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସିଡିସି ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ, ଅସନା ହାତରେ ସାନିଟାଇଜର ଲଗାଇବାରେ କିଛି ଲାଭ ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ହାତକୁ ସଫା କରିବା ପରେ ସାନିଟାଇଜ କରନ୍ତୁ |  

– ସାନିଟାଇଜରର ପ୍ରଭାବ ମାତ୍ର କିଛି ମିନିଟ ପାଇଁ ରହେ | ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କଲେ ତାହା ହାତର ଚର୍ମକୁ ଶୁଷ୍କ କରିଦେଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ହାତକୁ ସାବୁନ କିମ୍ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସରେ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇବା ଦରକାର

   Related Posts