Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ହୋମିଓପାଥି କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ

25/04/2020 at 8:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଛି । ଏହାକୁ ଉପଶମ ଲାଗି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି । ଏଲୋପାଥି ସହିତ ଆୟୁର୍ବେଦ ଏବଂ ହୋମିଓପାଥି ମଧ୍ୟ ଏହାର ଉପଶମ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଆୟୁର୍ବେଦ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧ କରିପାରିବ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ ହୋମିଓପାଥି ଏହାକୁ ଏକ ନୂତନ ସଂଜ୍ଞା ଦେଉଛି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଡକ୍ଟର ବତ୍ରା ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ କମ୍ପାନୀର ଫାଉଣ୍ଡର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହୋମିଓପାଥି ହେଉଛି ଏକ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହା ସେ ୨୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏପିଡେମିସ୍ ବିଷୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ତାହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସେମୁଲ ହାହମାନ୍ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।

ଡକ୍ଟର ବାତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଜି ନୁହେଁ ଗତ ୧୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ହୋମିଓପାଥିକରେ ମହାମାରୀରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମେ ସ୍ପେନିସ୍ ଫ୍ଲୁ ହୋଇଥିଲା, ଏଥିରେ ପାରମ୍ପରିକ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ହୋମିଓପାଥି ଔଷଧ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା । ସେହିଭଳି ଏହା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ।

କରୋନା ଉପରେ ହୋମିଓପାଥି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଆର୍ସେନିକ୍ ଏଲେ ୩୦ ଔଷଧକୁ ପ୍ରତିଷେଧକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ତାପରେ ପୁନାରେ ବଜାଜ ଅଟୋ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲା । ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆମର ଟ୍ରେନିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଇଥିଲୁ ଏବଂ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହୋମିଓପାଥି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭଳି କାମ କରେ, ଦ୍ବିତୀୟରେ ଏହା ସାଧାରଣ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରେ ।

ହୋମିଓପାଥିକ ବିଷୟରେ ଧାରଣା ହେଉଛି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଚିକିତ୍ସାର ଫଳାଫଳ ଆସିଥାଏ, ଏମିତିରେ ହୋମିଓପାଥି କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଡକ୍ଟର ବାତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ଭୁଲ ବୁଝାମଣା, ସଂକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ହୋମିଓପାଥି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ, ଜାପାନିଜ ଏନସେଫାଲାଇଟିସରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ୧୦ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ ବେଲାଡୋନା ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏକ୍ସକ୍ୟୁଟ୍ ରୋଗରେ ହୋମିଓପାଥି ପ୍ରଭାବ ଅତି ଶୀଘ୍ର ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts