Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ଏବେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ଲକ୍ ଡାଉନ୍‌ରେ, କିପରି ଜାଣନ୍ତୁ…

12/04/2020 at 6:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୪: ଆମେରିକା ବିଶ୍ବର ସେହି ଦେଶ ଯାହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶର ଜିଡିପିଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆଗରେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡିଛି । ବ୍ରିଟେନ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ରହିଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଏହି ଦେଶ ନାଟୋ ଫୋର୍ସର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ପାକିସ୍ତାନରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା ।

ତେବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଆଜି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସମାନ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଭାରତରୁ ଆମେରିକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଜି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାହାଯ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି ।

ଭାରତରେ ୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଭଳି କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପୋଲିସ ନଜର ରଖିଛି । ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମରକଜ ବେଳେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ।

ଚେନ୍ନାଇରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାନିଟାଇଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ବଡ ଧରଣର ଡ୍ରୋନର ସାହାଯ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପରି ଅନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପୋଲିସ ନଜର ରଖିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ବ୍ୟତୀତ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି କାନପୁରରୁ ପୋଲିସ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛି ।

ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଲାଉଡ୍ ସ୍ପିକର ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଯୋଜନା କରିଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣକୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବ୍ୟବହାର କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ୧୧,୦୦୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଡ୍ରୋନଗୁଡିକ ଚୀନର କମ୍ପାନୀ ଡିଜେଆଇ ଦ୍ବାରା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଡିକ ନାଇଟ୍ ଭିଜନ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସ୍ପିକର୍ ସହିତ ରହିଛି ।

ୟୁକେରେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ-୧୯ର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ବ୍ରିଟେନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଏହି ସମୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛି । ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ଫୁଟେଜ୍ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁସରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ଫୁଟେଜକୁ ପୋଲିସ ଲଗାତାର ଟୁଇଟ୍ କରୁଛି ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସିସିଟିଭି ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ପୋଲିସ ପାଇଁ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହେଉଛି ।

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ଚୀନ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା । ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଚୀନ୍ ତାଇଜୋରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

   Related Posts