Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ଏବେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ଲକ୍ ଡାଉନ୍‌ରେ, କିପରି ଜାଣନ୍ତୁ…

12/04/2020 at 6:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୪: ଆମେରିକା ବିଶ୍ବର ସେହି ଦେଶ ଯାହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶର ଜିଡିପିଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆଗରେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡିଛି । ବ୍ରିଟେନ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ରହିଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଏହି ଦେଶ ନାଟୋ ଫୋର୍ସର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ପାକିସ୍ତାନରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା ।

ତେବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଆଜି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସମାନ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଭାରତରୁ ଆମେରିକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଜି ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାହାଯ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି ।

ଭାରତରେ ୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଭଳି କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପୋଲିସ ନଜର ରଖିଛି । ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମରକଜ ବେଳେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ।

ଚେନ୍ନାଇରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାନିଟାଇଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ବଡ ଧରଣର ଡ୍ରୋନର ସାହାଯ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପରି ଅନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପୋଲିସ ନଜର ରଖିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ବ୍ୟତୀତ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି କାନପୁରରୁ ପୋଲିସ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛି ।

ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଲାଉଡ୍ ସ୍ପିକର ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ଥିବା ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଯୋଜନା କରିଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣକୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବ୍ୟବହାର କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ୧୧,୦୦୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଡ୍ରୋନଗୁଡିକ ଚୀନର କମ୍ପାନୀ ଡିଜେଆଇ ଦ୍ବାରା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଡିକ ନାଇଟ୍ ଭିଜନ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସ୍ପିକର୍ ସହିତ ରହିଛି ।

ୟୁକେରେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ-୧୯ର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ବ୍ରିଟେନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଏହି ସମୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଛି । ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ଫୁଟେଜ୍ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁସରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ଫୁଟେଜକୁ ପୋଲିସ ଲଗାତାର ଟୁଇଟ୍ କରୁଛି ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସିସିଟିଭି ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ପୋଲିସ ପାଇଁ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହେଉଛି ।

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ଚୀନ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା । ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଚୀନ୍ ତାଇଜୋରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

   Related Posts