Sunday, September 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ରୋଷେଇଶାଳରୁ ସିଂଗାପୁର ଆଉ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟରେ ବିଶ୍ବକପ ମେଡାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଗୃହିଣୀଙ୍କ କାହାଣୀ…

ଝାରସୁଗୁଡା(ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି)୯|୯: ଘର ରୋଷେଇଶାଳରୁ ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାଇ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳି ଯୋଗ୍ୟତା ହସଲ କଲେ ତପସ୍ୱିନୀ ନାଏକ | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଲା ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍କଲାରସିପ୍ | ଏହାକୁ ନେଇ ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ହାଉସ ୱାଇଫ୍ ତପସ୍ୱିନୀ ନାଏକ | ତପସ୍ୱିନୀ କିପରି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିଲେ ଓ କି ଖେଳ ଖେଳି ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଲେ ଆସନ୍ତୁ ଯିବା ଖବର ଭିତରକୁ-

ଝାରସୁଗୁଡାରେ ବିବାହ ପରେ ସ୍ୱାମୀ ଓ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁପୁତ୍ର ସହ ରହନ୍ତି ତପସ୍ୱିନୀ ନାଏକ | ସ୍ୱାମୀ ଚାକିରିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ସ୍ୱାମୀ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଯତ୍ନ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିଥାଏ | ତଥାପି ନିଜ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ଶିଖାଇବକୁ ସରବାହଲର ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ | ପ୍ରତିଦିନ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ନେବା ଆଣିବା ସମୟରେ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ବଢିଲା |

ଫଳରେ ନିଜ ଘରୁଆ ଜୀବନରୁ କିଛି ସମୟ ବାହାର କରି ଶିଖିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ ପେଞ୍ଚାକ୍ ସିଲେଟ୍ ନାମକ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ | ଏହା ଶିଖୁ ଶିଖୁ ତାଙ୍କୁ ମୌକା ମିଳିଲା ଜିଲ୍ଲା,ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ | ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ସେ ହାତଛଡା ନକରି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ହାସଲ କରି ଚାଲିଲେ ମେଡାଲ ପରେ ମେଡାଲ |

୨୦୧୮ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ସେ ଏସିଆନ୍ ଗେମ୍ ରେ ଭାଗ ନେଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଚମ୍ପିଅନ୍ସିପ୍ ପାଇଁ ଭାରତରୁ ପତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ |୪୯ ଦେଶର ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଖେଳିଵା ସହ ଭାରତ ପାଇଁ ହାତେଇ ଥିଲେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ | ବ୍ରୌଞ୍ଜମେଡାଲ ପାଇଥିବା ତପସ୍ୱିନୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୯ମାସ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଅଗଲା ଏକ ସ୍କଲାରସିପ୍ |ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପାଇଲେ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା |

ଏହି ଅର୍ଥରାଶି ପାଇବା ପରେ ତପସ୍ୱିନୀ ଖୁସୀ ହୋଇ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟାର୍ଗୈଟ ଅଲମ୍ପିକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ଅପରପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଅନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲା ମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେରଣା ପାଇ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଯିବାକୁ ଆଗଭର ହେଲେଣି |

ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଦୁନିଆରେ ରାସ୍ତାରେ ଗଲାବେଳେ ନାରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହଁ | ତେଣୁ ସେମାନେ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପେଞ୍ଚାକ୍ ସିଲେଟ୍ ହେଉ କି ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ଶିଖିବା ଦରକାର ବୋଲି ତପସ୍ୱିନୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି ଆର୍ଟ ଯେ କେବଳ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜ ଶାରିରୀକ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି |

ତେଣୁ ସେ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କଳା କୌଶଳ ଶିଖୁ ଶିଖୁ ଆଜି ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ ଉଭା ହୋଇ ଥିବାରୁ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି | ତପସ୍ୱିନୀଙ୍କ ନିଷ୍ଠାପର ମେହେନତ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସଫଲତା ଆଣି ଦେଇଛି ବୋଲି ମତ ଦେଇ ତାଙ୍କ କୋଚ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଞ୍ଚାକ ସିଲେଟ କୁ ଅଲମ୍ପିକରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ତା ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

ଗ୍ରୁହିଣୀ ହେଲେ ସବୁ ସମ୍ଭାବନା ହଜିଗଲା ବୋଲି ଭାବୁଥିବା ଗୃହିଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ତପସ୍ୱିନୀ ଉଦାହରଣ ନିଶ୍ଚୟ ହାଣ୍ଦିଶାଳରୁ ବାହାରି ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ସହ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇ ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି |

131 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର