Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ଦିବଙ୍ଗତ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଜୋ ବିଡେନ୍, ପେନସିଲଭାନିଆ ବିଜୟ ପରେ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଉସ ସ୍ପିକର ନାନ୍ସି ପେଲୋସି

7/11/2020 at 11:38 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ ୦୭/୧୧ : ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନରେ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ହ୍ବାଇଟହାଉସ ଯିବା ରାସ୍ତା ଧିରେ ଧିରେ ଉଜ୍ଜିବୀତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବାଇଡେନ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଥିବା ଛକା ପଞ୍ଝାରେ ବାଇଡେନ ବାଜିମାରିବା ଅପାତତ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି । ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ହାଉସ ସ୍ପିକର ନ୍ୟାନ୍ସି ପେଲୋସି ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପାର୍ଟି ନେତା ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପେନ୍ସିଲ୍ଭାନିଆରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ବିଜୟ ପରେ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ହାଉସ ସ୍ପିକର ନାନ୍ସି ପେଲୋସି ବିଜୟୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପେନସିଲଭାନିଆ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାଇବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି । ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର ୨୭୦ ଇଲୋକ୍ଟୋରାଲ ଭୋଟ ପାଇଁ  ପେନସିଲଭାନିଆରେ ବିଜୟ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଜର୍ଜ୍ଜିଆରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ବାଇଡେନ ଆଗକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ କି ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତିବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ରୁଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ବାଇଡେନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭୋଟ ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ। ଭୋଟ ଗଣତି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ରିପବ୍ଲିକାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ । ବାଇଡେନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୂଯାୟୀ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଲୋକସଭାରେ ଅନେକ ଆସନ ହରାଇବେ, ଯାହା ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ନିରାଶା, ଯାହା ଏହାର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆଶା କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରିତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ବାଇଡେନ ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ପାଉଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଚକମା ଦେଖାଇ ବାଇଡେନ ଲିଡ କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କରେ ବିଜୟୀ ହେବେବୋଲି ଦ୍ରୁଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ସେଠାରେ ଗେମ ଚେଞ୍ଜର ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜୋ ବାଇଡେନ । ତେବେ ଏଯାଏଁ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟୀ ଘୋଷିତ କରିନି ଡେମୋକ୍ରେଟିକ ପାର୍ଟି । ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ କାମାଲା ହାରିସଙ୍କ ବିଜୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ପାର୍ଟି ।

   Related Posts