Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଜୋ ବିଡେନ୍, ପେନସିଲଭାନିଆ ବିଜୟ ପରେ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଉସ ସ୍ପିକର ନାନ୍ସି ପେଲୋସି

7/11/2020 at 11:38 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ ୦୭/୧୧ : ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନରେ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ହ୍ବାଇଟହାଉସ ଯିବା ରାସ୍ତା ଧିରେ ଧିରେ ଉଜ୍ଜିବୀତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବାଇଡେନ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଥିବା ଛକା ପଞ୍ଝାରେ ବାଇଡେନ ବାଜିମାରିବା ଅପାତତ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି । ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ହାଉସ ସ୍ପିକର ନ୍ୟାନ୍ସି ପେଲୋସି ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପାର୍ଟି ନେତା ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପେନ୍ସିଲ୍ଭାନିଆରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ବିଜୟ ପରେ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ହାଉସ ସ୍ପିକର ନାନ୍ସି ପେଲୋସି ବିଜୟୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପେନସିଲଭାନିଆ ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାଇବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି । ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର ୨୭୦ ଇଲୋକ୍ଟୋରାଲ ଭୋଟ ପାଇଁ  ପେନସିଲଭାନିଆରେ ବିଜୟ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଜର୍ଜ୍ଜିଆରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ବାଇଡେନ ଆଗକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ କି ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତିବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ରୁଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ବାଇଡେନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭୋଟ ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ। ଭୋଟ ଗଣତି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ରିପବ୍ଲିକାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ । ବାଇଡେନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୂଯାୟୀ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଲୋକସଭାରେ ଅନେକ ଆସନ ହରାଇବେ, ଯାହା ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ନିରାଶା, ଯାହା ଏହାର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆଶା କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରିତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ବାଇଡେନ ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ପାଉଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଚକମା ଦେଖାଇ ବାଇଡେନ ଲିଡ କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କରେ ବିଜୟୀ ହେବେବୋଲି ଦ୍ରୁଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ସେଠାରେ ଗେମ ଚେଞ୍ଜର ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜୋ ବାଇଡେନ । ତେବେ ଏଯାଏଁ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟୀ ଘୋଷିତ କରିନି ଡେମୋକ୍ରେଟିକ ପାର୍ଟି । ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ କାମାଲା ହାରିସଙ୍କ ବିଜୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ପାର୍ଟି ।

   Related Posts