Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ବ୍ରହ୍ମପୁର କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ୍‌ ମାଟିଆ ସାହି ଗାଁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ର ହଟସ୍ପଟ: ଭୁବନେଶ୍ବରର ସଂକ୍ରମିତ ଅଂଚଳରୁ ଗାଁକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ୧୩୦ ଶ୍ରମିକ

5/04/2020 at 7:02 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୫/୪: ବ୍ରହ୍ମପୁର କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ମାଟିଆ ସାହି ଗାଁକୁ କରୋନା ହଟସ୍ପଟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। ଭୁବନେଶ୍ବରର ସଂକ୍ରମିତ ଅଂଚଳରୁ ଗାଁକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ୧୩୦ ଶ୍ରମିକ। ତେଣୁ ଗାଁକୁ ପ୍ରବେଶ ଓ ବାହାରିବା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି କଳାହାଣ୍ଡିରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଗାଁକୁ ସିଲ୍‌ କରିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ନିକଟରେ ବାହାରିନ୍‌ରୁ ଫେରିଥିବା ଜଣେ ୨୯ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଛି ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର କୁକୁଡ଼ାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ୍‌ ମାଟିଆ ସାହି ଗାଁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ହଟସ୍ପଟ । ଗାଁକୁ ସିଲ୍‌ କରିବା ସହ ପ୍ରବେଶ ଓ ବାହାରିବା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ଭୁବନେଶ୍ବର ସଂକ୍ରମିତ ଅଂଚଳରୁ ଏହି ଗାଁକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ୧୩୦ଶ୍ରମିକ । ଏହି ଘଟଣା ପ୍ରଶାସନର ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ମାଟିଆ ସାହି ଗାଁକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଗୋଳନ୍ଥରା ଆଇଆଇସି ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଚେକ୍‌ପୋଷ୍ଟ କରି ଗାଁକୁ ପ୍ରପେଶ ଓ ବାହାରିବା ଉପରେ ପୂରା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଗାଁରେ ପ୍ରତିଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ । ଏଥି ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । କଟକଣା ଉଲଂଘନ କଲେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରଖାଯିବ ବୋଲି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେହିଭଳି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଗାଁକୁ ସିଲ୍‌ କରିଛି ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ। ଗାଁକୁ ପ୍ରବେଶ ଓ ବାହାରିବା ଉପରେ ଲାଗିଛି କଟକଣା । ବାହାରିନ୍‌ରୁ ଫେରିଥିବା ଜଣେ ୨୯ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିବା ପରେ ସଂପୃକ୍ତ ଅଂଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ୩୧ଜଣ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂପୃକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରଖିବା ସହ ସ୍ବାବ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କରାଯିବ । ସେହଭଳି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କଟକରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଛି ।

ସେପଟେ ପୁରୀରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ପରିବା ବଜାରକୁ ଆସନ୍ତା ୧୪ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି ପ୍ରଶାସନ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଭିଡ଼ ଜମାଇବା ସହ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରୁନଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ସାହି ଗଳିରେ ଥିବା ଛୋଟ ଦୋକାନ କିମ୍ବା ଠେଲାଗାଡ଼ିରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେପାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପରିବା କିଣିବାକୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । କେବଳ ପୁରୀ, କଳାହାଣ୍ଡି କି ଗଞ୍ଜାମ ନୁହେଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଯେଉଁଠି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହେବେ କିମ୍ବା ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଥିବ ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ସିଲ୍‌ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts