Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ବର : ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କୁରୁଡା ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଦେଉଳଝରି ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଅପରେସନ ବେଳେ ଖାଦ୍ୟନଳୀ କାଟିଦେଲେ ଡାକ୍ତର, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ବୁର୍ଲାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଯୁବକ ଅଟକ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ଘର ଭାଙ୍ଗି ଶୋଇଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ସୋର : ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା, କୋଲକାତାରୁ ଅପହୃତ ତାପସ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ନଦୀ ପଠାରେ ପଡିଛି ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ କଟା ଅଂଶ, ହତ୍ୟା ପରେ ଫିଙ୍ଗାଯାଇଛି !
  • ||
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ‘ଓମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ ପୁରସ୍କାର ସମାରୋହ
  • ||

ଖାଦ୍ୟ ବଜାରକୁ କରୋନା କରେଣ୍ଟ : ଭୁବନେଶ୍ବର ହୋଟେଲ-ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖାଁ ଖାଁ

19/03/2020 at 5:16 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯।୦୩: ସାରାବିଶ୍ବରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୭୫ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି କରୋନା ଭୂତାଣୁ । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮ହଜାର ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସାରାବିଶ୍ବରେ ଅର୍ଥନୀତି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଓଡିଶାରେ ଜଣେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ପଜେଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁଥିବାର ଝଣାପଡିଛି । ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଟେଲ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟ ମାନ୍ଦା ଆଡକୁ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ।   

ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ COVID-19 ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।  ଭୁବନେଶ୍ବରେ ହୋଟେଲ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟରେ ଅବନତି ଘଟିଛି । ଭୁବନେଶ୍ବରଲରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟ ୬୫ରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେହିଭଳି ହୋଟେଲ ସଂରକ୍ଷଣରେ ୨ରୁ ୩ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ କଟକଣା ଲାଗିଥିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଯାହାର ଫଳସ୍ବରୁପ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଦରମା ଦେବା ସହ ଛୁଟିରେ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଆରମ୍ବ କଲେଣି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କେବଳ 30 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚଲାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ପରଷୁଥିବା  ମେନୁଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧା ପୃଷ୍ଠାକୁ ଛୋଟ କରିଛନ୍ତି | ଚାଇ ବ୍ରେକ୍ ସମସ୍ତ ଆଉଟଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି  | ଏହା ବ୍ୟତୀତ  ଭଲ ଡାଇନିଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଆଉଟଲେଟ୍ ଚଲାଇବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି |

   Related Posts