Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଗୋଶାଳା କଲପଡାରେ ଖାଲରେ ଖସିପଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ, ଯୌତୁକ ମାମଲାରେ ଦଫା କାଟିବାକୁ ନେଉଥିଲେ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : କୁନ୍ଦେଇ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ, ଭାରତମାଳା ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ୨ ଦିନିଆ କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଫାଷ୍ଟଗେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ହାତୀ ଆତଙ୍କରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଯବାନ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଖାମଖିଆଲି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ କାମରେ ଆସୁନି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହଷ୍ଟେଲ

13/02/2020 at 7:10 PM

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ୧୩।୦୨ – ଆଦିବାସୀ ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପାଣି ଭଳି ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଖାମଖିଆଲି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ କାମରେ ଆସୁନି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହଷ୍ଟେଲ । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ଖତ ଖାଉଛି ୨୨ଟି ୧୦୦ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହଷ୍ଟେଲ ।

ସରକାରକା ମାଲ ଦରିଆ ମେଁ ଡାଲ । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ନୀତିରେ ଚାଲିଛି ସରକାରୀ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସ । ଏ ହେଉଛି ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ନାଏକପଡା ଗାଁରେ  ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରାବାସ  ।୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୨୦୧୧ରେ ଏହି ଛାତ୍ରାବାସ ନିର୍ମାଣ ହେ।ଇଥିବା ବେଳେ ଏଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେ।ଇନି ।

ହଷ୍ଟେଲକୁ  ବିଦ୍ୟୁତ ,ପାନୀୟ ଜଳ ,ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ , ଖଟ,ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ଟେବୁଲ ଚେୟାର ଆଦିର କୌଣସି ସୁବିଧା କରାଯାଇ ନାହିଁ  । ଧର୍ମଶାଳା ମାଣିକପୁର ଛାତ୍ରୀ ନିବାସର ବି ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ୮ବର୍ଷ ତଳୁ ଉଦ୍ଘାଟନ ସରିଥିଲେ ବି କୌଣସି କାମରେ ଆସିପାରିନି । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଅଚଂଳବାସୀ  ।

ଜିଲ୍ଲାର ୬ ଟି ବ୍ଲକରେ ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଂକାରେ ୨୨ଟି ଛାତ୍ରାବାସ ତିଆରି ହୋଇଥିଲେ ବି ଗୋଟିଏ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନି । ହଷ୍ଟେଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା  ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ପିଲାମାନେ ସହିତ ରହିବା,ଖାଇବା ସହିତ ମାଗଣାରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପାଇ ପାରନ୍ତେ ।

ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ବି କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏପଟେ ଷ୍ଟାପ୍ ଅଭାବର ବାହାନା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ସରକାର ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଆନ୍ତରିକତା ଓ ଇଛାଶକ୍ତି ହିଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ବାଟ ଓଗାଳୁଛି ।

   Related Posts