Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାଇଦର ମାମଲାରେ ପୋଲିସକୁ ସହାୟତା କରିବି: ୟାକୁବ୍‌
  • ||
  • ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବି ବୋଲି କହିଲେ ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ
  • ||
  • ହାଇଦର ଫେରାର ନେଇ ନୂଆ ଖୁଲାସା: ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରୁ ରେଫର ହୋଇନି, ଆଉଟ୍‌ଡୋର କି ଇନଡୋର୍‌ରେ ନାହିଁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରର ନାଁ
  • ||
  • କରୋନା ସ୍ଥିତି ନସୁଧୁରିବା ଯାଏ ରେମଡେସିଭିର ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ରାସନ୍ ଧରି ଫେରୁଥିଲେ, ଓଲଟି ଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର ଡାଲା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୋଲିସର ଅପରେସନ୍ ହାଇଦର : ଚଢାଉ ଜୋରଦାର, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଲଗାତାର ୬ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ: ସୋମବାର ସାରି ଦିଅନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କାମ
  • ||
  • SCBରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର୍‌ ଫେରାର ଘଟଣା, ୬ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବସକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜୀବନ ହାରିଲେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ପରିବା ‘ହପ୍ ସୁଟ୍ସ’: କିଲୋ ପ୍ରତି ୮୨ ହଜାର ଟଙ୍କା

1/04/2021 at 1:45 PM

ଔରଙ୍ଗାବାଦ ୦୧/୦୪ : ବିହାର ଔରଙ୍ଗାବାଦର ଜଣେ ଯୁବ ଚାଷୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ପରିବା ଚାଷ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଏହି ପରିବା ନାଁ ହେ;ଏ ହପ୍ ସୁଟ୍ସ (Hop Shoots)। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଗୋଟିଏ କିଲୋ ହପ୍ ସୁଟ୍ସର ଦାମ୍ ଏକ ହଜାର ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ ୮୨ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏହି ପରିବା ସମ୍ଭବତଃ ଆପଣ କୌଣସି ଷ୍ଟୋର କିମ୍ବା ବଜାରରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। ଏହି ପରିବା ଦେଖିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଔରଙ୍ଗାବାଦ କରମଡିରେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀ ଅମରେଶ କୁମାର ସିଂହଙ୍କ କ୍ଷେତକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ।

କରମଡିରେ ଗାଁରେ ଏହି ପରିବା ଚାଷ ହେଉଛି। ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଅମରେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ ସେ ଏହି ଚାରା ଆଣିଥିଲେ। ୪ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଚାରା ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଡ ହେଉଛି। ଗଛ ସହ ଅମରେଶଙ୍କ ଆଶା ମଧ୍ୟ ବଡ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ହଠାତ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଗିଡି ଗଲା ଓ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଚାଲିଗଲେ। ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କ ଭଳି ଗଛଗୁଡିକର ଦେଖାଶୁଣା କରିନଥିଲେ। ସେ ନିଜେ ଦେଖାଶୁଣା କରିଥିଲେ ପରିବା ଆଜି ଅଲଗା ପ୍ରକାର ହୋଇଥାନ୍ତା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ମନୋବଳ ଦୃଢ ଅଛି। ସେ ପୁଣିଥରେ ଭଲ ଭାବେ Hop Shoots ଚାଷ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ହପ୍ ସୁଟ୍ସର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରେତା ହେଲା ଆମେରିକା। ଏହି ପରିବା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୁଏନାହିଁ। ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପରିବା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଟିବି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହପ୍ ସୁଟ୍ସରେ ତିଆରି ଔଷଧ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଫୁଲ ମଦ ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରଯାଏ। ଏହାର ଫୁଲକୁ ହପ୍ କୋନ୍ସ କୁହାଯାଏ। ବାକିତକ ଅଂଶ ଖାଇବାରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଆଚାର ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଏ। ଏହି ଆଚାର ମଧ୍ୟ ଅଭୁତ ମହଙ୍ଗା। 

ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ଏହି ପରିବା ଚାଷ କରାଯାଏ। ବ୍ରିଟେନ ଓ ଜର୍ମାନୀରେ ଲୋକେ ଏହି ପରିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ହପ୍ ସୁଟ୍ସ ଚାଷ ପାଇଁ ବସନ୍ତ ଋତୁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଅମରେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୁଣିଥରେ ଭଲ ଭାବେ ଚାଷ କରିବେ। ହପ୍ ସୁଟ୍ସ ଚାଷ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇପାରେ। ଚାଷୀ ଏ ଚାଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ସେମାନେ ପାରମ୍ପରିକ ଚାଷ ଛାଡି ହପ୍ ସୁଟ୍ସ ଚାଷ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିବେ।

   Related Posts