Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ସହିଦ ୨୦ ଯବାନଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସମ୍ମାନ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମର ସ୍ମାରକରେ ଖୋଦେଇ ହେବ ନାମ

30/07/2020 at 5:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୭: ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷରେ ସହିଦ ୨୦ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ନାମ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମର ସ୍ମାରକରେ ଲିପିବଦ୍ଧ କରାଯିବ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ସ୍ମାରକରେ ସୈନ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ନାମ ଖୋଦେଇ କରାଯିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା କିଛି ମାସ ଚାଲିବ।

ଗତ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଜୁନ ୧୫ ରାତ୍ରିରେ ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ ଓ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା। ଏଥିରେ ୧୬ତମ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର କମାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଅଧିକାରୀ କର୍ଣ୍ଣେଲ ବି ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବଢି ଯାଇଥିଲା।

ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ ୧୪ ନିକଟରେ ଚୀନ ଦ୍ଵାରା ତମ୍ବୁ କଢାଯିବାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଚୀନ ସୈନିକ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ପଥର, ମୁନିଆ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର, ଲୁହା ରଡ ଆଦି ଧରି ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ଚୀନର ୪୩ ସୈନିକ ନିହତ  ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ଏକ ଗୁଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ ପକ୍ଷର ୩୫ ସୈନିକ ମୃତାହତ ହୋଇଥିଲେ। ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ଲୁକୁଙ୍ଗ ଆଗୁଆ ଘାଟି ଗସ୍ତ କରି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମୁକାବିଲାକୁ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ସେ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟ ସୈନିକଙ୍କ ଶୌଯ୍ୟ ଓ ବୀରତ୍ଵର ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

   Related Posts