Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଂଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଭଦ୍ରଲୋକି କରୁଥିବା ଚୀନ ହାତରୁ ଖସିବାକୁ ବସିଲାଣି ହଂକଂ

18/08/2019 at 7:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୮|୮: କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଜାତିସଂଘରେ ଉଠାଇ  ଚୀନ୍ ହଟହଟା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ମୁହଁତୋଡ଼ ଦେଖାଇ କହୁଛି ପାକିସ୍ତାନର ଭାଷା। ସେପଟେ ଚୀନ ହାତରୁ ହଂକଂ ଖସିଯିବାକୁ ବସିଲାଣି । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ରହିବା ପରେ ହଂକଂ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ ଅଧିନକୁ ଗଲା ସେତେବେଳେ ତାହା ସ୍ବୟଂଶାସନ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା ।କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟାପକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ହଂକଂ ବାସୀ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ନିକଟରୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବାଧୀନତା ଦାବି କରି ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ।…

ଆଗ ହଂକଂ ସମ୍ଭାଳ । ପରେ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଭଦ୍ରଲୋକି କରିବ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚୀନକୁ ଏମିତି ଚାରିଆଡୁ ଚେତାବନୀ । ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବାଧୀନତା ଦାବି କରି ୧୫ ଦିନ ହେଲା ବସି ରହିଛନ୍ତି ହଂକଂବାସୀ ।  ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରାସ୍ତାରେ ବସିରହିଛନ୍ତି ଶୋରିଷଟିଏ ବି ତଳେ ପଡ଼ିବନି। ହଂକଂବାସୀ ଅଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି ।  କାଶ୍ମୀରର ପଥରବାଜ୍‌ଙ୍କ ମାନବାଧିକାର କହୁଥିବା ଚୀନ ହଂକଂବାସୀଙ୍କ ମାନବାଧିକାର ଚିନ୍ତା କରୁ ।

କାରଣ ଏମାନେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିଜ ଦାବି ପାଇଁ ଅଡି ରହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ ଦେଇଥିବା ସ୍ବୟଂଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ନେଇ ଏମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନରେ ଏମାନେ ଅଣନିଶ୍ବାସୀ ହୋଇଗଲେଣି। ତେଣୁ ଅଧିକ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।  

୧୯୯୭ରେ ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନରୁ ହଂକଂ ମୁକ୍ତ ହେଲା ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ ଅଧିନକୁ ଗୋଟିଏ ରାଷ୍ଟ୍ର, ଦୁଇଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିୟମରେ ଆସିଥିଲା ।ହେଲେ ଏହା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଂକଂର ସ୍ବାୟତ୍ତତାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛି  । ଚୀନ୍‌ ଚାପରେ ହଂକଂର ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ମାନେ ନିଜ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ହଂକଂରେ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧୀ ସ୍ବର ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଏହାକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ  ଚୀନ୍‌ର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ବଳ ପ୍ରୟୋଗର ଚେତାବନୀ ଦେଲାଣି। ଚୀନ  ତିଆନ୍‌ମେନ୍‌ ଗଣହତ୍ୟା ଭଳି ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ଭିଡିଓରେ ହଂକଂବାସୀଙ୍କୁ ଏକପ୍ରକାରର ଧମକ ଦିଆଯାଉଛି। କେମିତି ଚୀନ ପୋଲିସ ଓ ସେନା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦମନ କରିବା ଲାଗି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।  କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭଦ୍ରଲୋକି କରୁଥିବା ଚୀନ ଏବେ ହଂକଂରେ ବଢୁଥିବା ବିକ୍ଷୋଭ କୁ କିଭଳି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ ତା ଉପରେ ସାରା ବିଶ୍ବର ନଜର ।…

   Related Posts