Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୬ଟି ଘରୋଇ ଉପଚାର

1/08/2021 at 7:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୧/୦୮ : ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ ଅନେକ ଅଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ଲୋକେ ନିୟମିତ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍, ଶର୍କରା ଏବଂ ତେଲ ରହିଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ପାକସ୍ଥଳୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ କେବଳ ବୟସ୍କମାନଙ୍କଠାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଶିଶୁ, କିଶୋର ଏବଂ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଉଛି। ଯଦିଓ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଆପଣ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସହଜ ନୁହେଁ। ପେଟ ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବଦହଜମି ସହ ଅମ୍ଳ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। କିଛି ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଏହା ସରଳ ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ।

ପାନମଧୁରୀ – ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ପାନମଧୁରୀ ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ପ୍ରତିକାର। ହଜମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିୟମିତ ଭୋଜନ ପରେ ପାନମଧୁରୀ ଖିଆଯାଇଥାଏ। ଏହା ଖାଦ୍ୟ କଣିକାର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ ଏବଂ ବଦହଜମି ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟର ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ବ୍ୟାୟାମ – ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅଭାବ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଯଦି ଆପଣ ଘର ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନି ଯଦି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ। ଅନେକ ଇନଡୋର ବ୍ୟାୟାମ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ବ୍ୟାୟାମ ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ। ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଏସିଡ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ, ପେଟଫୁଲା ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

ଯୋଗ – ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ଉଭୟ ଶରୀର ଏବଂ ମନର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ଅବସାଦ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ହରମୋନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା, ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ହେଲଦି ସ୍ନାକ୍ସ – ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା କିମ୍ବା ଘରୁ କାମ କରିବାବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତେଲିଆ ଏବଂ ଜଙ୍କ ଫୁଡ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଇପାରିବେ। ଫଳ, ସାଲାଡ, ସ୍ପ୍ରୁଟ୍, ବାଦାମ ଇତ୍ୟାଦି ସୁସ୍ଥ ବିକଳ୍ପ ବାଛନ୍ତୁ।

ଫାଇବର – ଫାଇବର ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ଭଲ। ପେଟ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ସହିତ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଫାଇବର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଏହାକୁ ନିଜର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଫାଇବର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ବ୍ରୋକୋଲି, ଫୁଲକୋବି, ଗାଜର, ଡାଲି, ମଟର, ପାଳଙ୍ଗ ସେବନ କରନ୍ତୁ।

ପାଣି – କୌଣସି ସମସ୍ୟା ବିନା ପାଚନ ଇଞ୍ଜିନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ନଡ଼ିଆ, ଲେମ୍ବୁ, ସର୍ବନିମ୍ନ ଚିନି ସହିତ ତାଜା ରସ (କିମ୍ବା ଚିନି ବିନା ସର୍ବୋତ୍ତମ) ପିଏପରିବେ। ଗ୍ୟାସଯୁକ୍ତ ପାନୀୟରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

   Related Posts