Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ବଢ଼ୁଛି ଡେଙ୍ଗୁ-ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆତଙ୍କ: ଘରୁ ମଶା ଘଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

27/10/2021 at 8:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୧୦ : କରୋନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରା ଲୋପ ପାଇ ନାହିଁ । ଏବେ ପୁଣି ଡେଙ୍ଗୁ-ମ୍ୟାଲେରିଆ ସାରା ଦେଶରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସବୁବେଳେ ମଶା ଦ୍ୱାରା ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ଓ ଚିକେନଗୁନିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ ଘରେ କୋଇଲା, ଲିକ୍ୱିଡ ସ୍ପ୍ରେ ୋ୍ମଗ ଶା ମାରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମଶାକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ରୋଗ ଖେଳାଉଥିବା ମଶାମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ଦୂରେଇ ପାରିବେ ।

ମଶାଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରର ସମସ୍ତ କବାଟ ଝରକାକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, ଯେପରି ମଶାମାନେ ଘର ଭିତରକୁ ପଶି ପାରିବେ ନାହିଁ । ସବୁବେଳେ ନିଜ ଘର ବାହାରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଛନ୍ନ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଘରର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଡ୍ରେନଗୁଡିକ ନିୟମିତ ସଫା ହେଉଛି ନା ନାହିଁ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଶୋଇବା ସମୟରେ କିଛି ଦୂରରେ ନିମ ତେଲର ଏକ ଦୀପକୁ କର୍ପୁର ସହ ଜଳାନ୍ତୁ, ଏପରିକି ଏହା ମଶାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ। କୋଠରୀରେ କର୍ପୁର ଜାଳି ଝରକା ଓ କବାଟ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ସମସ୍ତ ମଶା ପଳାଇଯିବେ।

ସମାନ ପରିମାଣର ନଡ଼ିଆ ତେଲ, ନିମ ତେଲ, ଲବଙ୍ଗ ତେଲ, ପିପରମିଣ୍ଟ ତେଲ ଓ ନୀଳଗିରି ତେଲ ମିଶାଇ ଏକ ବୋତଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଚର୍ମରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ମଶାକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ମାର୍କେଟରେ ମିଳୁଥିବା କ୍ରିମ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

ଘର ଭିତରେ ଥିବା ମଶାମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଘର ଭିତରେ ଏପରି କିଛି ଗଛ ଲଗାନ୍ତୁ ଯାହା ମଶାକୁ ଦୂରରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଯେପରିକି ମାରିଗୋଲ୍ଡ, ଲେମନ ଗ୍ରାସ, ତୁଳସୀ ସିଟ୍ରୋନେଲା, ଓ କ୍ୟାଟନିପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଗଛ।

   Related Posts