Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ଦିଦି, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ଦେଲେ ନାହିଁ, କୋଲକାତାରେ ଅଟକାଇ ରଖିଲେ

21/04/2020 at 7:03 PM

କୋଲକାତା ୨୧।୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ପୂରା ଦେଶ ଏକଜୁଟ୍  ରହିଛି। ମାତ୍ର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏହି ମହା ବିପତ୍ତି ସମୟରେ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ଉତ୍ପନ ସ୍ଥିତି ଓ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଉଲ୍ଲଂଘନର ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆନ୍ତଃମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ଟିମ୍ ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇଛି। ମାତ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଟିମକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଅପୂର୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରା ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବଡ ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଅପୂର୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ ପରି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଆଇଏମସିଟି ଟିମ୍ ପଠାଇଛି। ସେଠାରେ ଟିମ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପୂରା ସହଯୋଗ ମିଳୁଛି। ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପରି ନୋଟିସ୍ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍ ସହ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେଉ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆମକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏଠାକୁ ଆସିବାରେ ମୋତେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସହଯୋଗ ମିଳୁନାହିଁ।

କୋଲକାତାର କେବଳ ଦୁଇଟି ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରି ପାରିଛୁ

ଅପୂର୍ବ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଏଠାକୁ ସୋମବାରଠୁ ଆସି ସାରିଲୁଣି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ମୁତାବକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆମକୁ ଲଜିଷ୍ଟିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାର  ଥିଲା। ମୁଁ ଏଠାକୁ ଆସିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଯୋଗାଯାଗରେ ରହିଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଯିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗୁଛି। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଆମେ ନାବନ୍ନା ଓ ଏନଆଇସିଇଡି ଗସ୍ତ କରି ପାରିଛୁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ଏନଡିଏମଏ, ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ଉପଭୋକ୍ତା ବିଭାଗର ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ। ଆମର କାମ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ-୧୯ କାରଣରୁ ଉପୁଜିଥିବା ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖିବା ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସହାୟତା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାର ଥିଲା। ଆମର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ସହିତ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଜି ସକାଳେ ଆମ ସହ ବୈଠକ କରିବେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସ୍ଥିର ହେବ ଯେ, କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରାଯିବ। ମାତ୍ର ସଚିବଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମକୁ କୁହାଗଲା ଯେ, କିଛି କାରଣ ପାଇଁ ଆମେ ଯାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅବସ୍ଥା ଠିକ୍ ନୁହଁ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଇଏମସିଟି ପଠାଇବା ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ଚିଠି ଲେଖି ପତ୍ରରେ କହିଥିଲା ଯେ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ,ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ କୋଲକାତା, ହାଓ୍ଵାଡା, ପୂର୍ବ  ମେଦିନିପୁର, ଉତ୍ତର ୨୪ ପ୍ରଗଣା, ଦାର୍ଜିଲିଂ, କ୍ୟାଲିମପୋଙ୍ଗ ଓ ଜଳପାଇଗୁଡିର ଅବସ୍ଥା ଠିକ୍ ନୁହଁ। ପତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  ଏହି ଟିମ୍ ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରି ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ ଏବଂ ନିଜର ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେବେ।

   Related Posts