Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||
  • ଡ୍ୟାମରେ ଭାସୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍: ଆଇସୋଲେସନରେ ସଂକ୍ରମିତ, ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ବାତ୍ୟା : ୫ରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ !
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କୃଷି ବିଲ୍ ରବ୍ଦ ନେଇ ଆସିବ ପ୍ରସ୍ତାବ
  • ||

NPR ,NRC ଓ CAAକୁ ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ଅମିତ ଶାହା

24/12/2019 at 8:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୧୨:  ସାରାଦେଶରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ (CAA) କୁ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖାଦେଇଛି । ସେପଟେ ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ରେଜିଷ୍ଟର (NPR)କୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁହିଁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶହା ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (CAA)କୁ ନେଇ ଦେଶ ବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ କ୍ୟାବିନେଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ରେଜିଷ୍ଟର (NPR)କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।  ଏଏନଆଇକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରରେ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ କେରଳ ସରକାରଙ୍କୁ NPR ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଗରିବଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଅଣଦେଖା କରି କେବଳ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ ନ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୁଲ୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶାହ। ଏଥିରେ କାହାରି ନାଁ ସାମିଲ ନ ହେଲେ ତାଙ୍କର ନାଗରିକତା ଉଚ୍ଛେଦ ହେବନାହିଁ । ସେହିପରି CAA ଦ୍ବାରା କାହାରି ନାଗରିକତା ଉଚ୍ଛେଦ ହେବନାହିଁ। ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ, ଏନ୍ ଆର୍ ସି ଓ ଏନ୍ ପିଆର୍ କୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ କେବଳ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶାହ। ଏନଆର୍‌ସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍  କିମ୍ବା ସଂସଦରେ କୌଣସି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇନାହିଁ। ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସ ୨୦୧୦ରେ ଏନ୍‌ପିଆର୍  ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବିରୋଧ କରୁଛି । ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ NRC ଓ CAA ଆଇନ ଲାଗୁ କରିବା  ଲାଗି ନେଇ କୌଣସି ମତପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ ।

   Related Posts