Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ମାଆ ବୁଢୀ ଠାକୁରାଣୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଶୁଭ ଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପିତ

12/03/2019 at 8:24 AM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୨/୩ : ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଆରଧ୍ଯା ଦେବୀ ମାଆ ବୁଢୀ ଠାକୁରାଣୀ । ପାରମ୍ପାରିକ ଦ୍ବିବାର୍ଷିକ ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାଆ ବୁଢୀ ଠାକୁରାଣୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମଧ୍ଯ ରାତ୍ରିର ଶୁଭ ଲଗ୍ନରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଶୁଭ ଖୁଣ୍ଟି ।

ପାରମ୍ପରିକ ଯାତ୍ରା ମାଆ ବୁଢୀ ଠାକୁରାଣୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା । ନୀତି ନିୟମ  ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଦେଶିବେହେରା ସାହିର ଦେଶିବେହେରା ଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଉପସ୍ଥିତ ଭଦ୍ର,  ବୁଦ୍ଧିଜିବୀ, ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଦେଶିବେହେରା ଓ ବାସୁଦେବ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧାନ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଯାତ୍ରା ର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଓ ଯାତ୍ରା ଅବଧି ର ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ଯ ସଂପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ରୀତି ନୀତି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଦେଶିବେହେରା ଙ୍କ ଘର ଠାରୁ ଏକ ବିରାଟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ମାଆ ବୁଢୀ ଠାକୁରାଣୀ ଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ । ମାଆଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ପରେ ଦେଶିବେହେରା ଙ୍କ ଘରକୁ ଫେରି ଯାତ୍ରାସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ 29 ତାରିଖ ଠାରୁ ଏପ୍ରେଲ୍ ମାସ 29 ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 32 ଦିନ ଧରି ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଯାତ୍ରା ମୁଖ୍ଯ ଦେଶିବେହେରା ଓ ବାସୁଦେବ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପୁରୁଣା ବ୍ରହ୍ମପୁର ବାଉରି ସାହିରୁ ସାତ ଗଣ୍ଠି ବିଶିଷ୍ଟ କେନା ବାଉଁଶ କୁ ଆଣି ପୃଷ୍ଟି ସଂପ୍ରଦାୟ ଘରେ ରଖିଥାନ୍ତି । ଦେଶିବେହେରା ଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପରେ ବାଉଁଶ କୁ ହଳଦି ଚନ୍ଦନ ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ବାଉଁଶ କୁ ଦେଶିବେହେରା ଙ୍କ ଘରକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ । ପରେ ମାଆଙ୍କ ମନ୍ଦିର କୁ ଯାଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ବାଉଁଶ କୁ ଆଣି ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଳରେ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇ ଯାତ୍ରାର ଶୁଭ ପଡିଥିବା ପରମ୍ପରା ଥିବା କହିଛନ୍ତି ନୀଳମଣି ପୃଷ୍ଟି ।

ଶୁଭ ଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ ପରେ ରେଶମ ସହର ବ୍ରହ୍ମପୁର ରେ ଆନନ୍ଦ ର ଲହରୀ ଖେଳି ଯାଇଛି । ସବୁଠି ହସ୍ତାନ୍ତର ଊଲ୍ଲାସ ର ମାହୋଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଭଳି ଅପୂର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଆସିଯାଇଥିବାରୁ ବହୁତ ଖୁସି ଲାଗୁଛି । ଏବେ କେବଳ ମାଆଙ୍କ ଆସିବା ବାଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ସହରବାସୀ,  ବିଧାୟକ,  ନେତା ।

   Related Posts