Saturday, April 20, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ହୋଲିର ରଂଗରେ ରଙ୍ଗୀନ୍ ହୋଇଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ : ସମ୍ବଲପୁରରେ କାଦୁଅରେ ଖେଳିଲେ ହୋଲି

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨|୩: ହୋଲିର ରଂଗରେ ରଙ୍ଗୀନ୍ ହୋଇଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ । ପିଲାରୁ ବୟସ୍କ, ସମସ୍ତେ ସ୍ନେହ, ପ୍ରେମ, ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ଭାଇଚାରାର ରଙ୍ଗରେ ଦେହ ମନକୁ ରଙ୍ଗୀନ କରିବା ସହ ଖୁସି ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି । ଗାଁଠୁ ସହର ସବୁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ରଙ୍ଗର ଆସର । ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜଣାଶୁଶା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯାଏଁ, ସଭିଏଁ ନିଜ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ପାଳିଛନ୍ତି ହୋଲି ।

ଫଗୁଣର ଫଗୁରେ ଭିଜିଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ । ରଙ୍ଗୀନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟବାସୀ । ପିଲାରୁ ବୟସ୍କ, ସମସ୍ତେ ନାଚ ଗୀତରେ ମଜିଛନ୍ତି, ରଙ୍ଗରେ ଭିଜିଛନ୍ତି । ସ୍ନେହ, ପ୍ରେମ, ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ଭାଇଚାରାର ରଙ୍ଗରେ ଦେହ ମନକୁ ରଙ୍ଗୀନ କରିଛନ୍ତି । ଗାଁ ଠୁ ସହର, ସବୁଠି ଥିଲା ଅପୂର୍ବ ଉତ୍ସାହ । ବେଶୀ ମତୁଆଲା ହୋଇଉଠିଥିଲେ ଯୁବପୀଢି । କେଉଁଠି ଡିଜେର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ ସହ ଅବିର ବର୍ଷା ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ରେନ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ।

କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟ ବିଶ୍ବକର୍ମା ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣ । ଡିଜେର ତାଳେ ତାଳେ ଚାଲିଛି ନାଚ । ସମସ୍ତେ ରଙ୍ଗୀନ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗ ସମିତି ଏହାର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା  ରାମ ମନ୍ଦିର ପରିସରର । ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନଗରିକ ଏଠି ହୋଲିରେ ମସଗୁଲ । ଶେଷରେ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ବାରା  ଦହିହାଣ୍ଡି ଭଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରୟାସ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏହାର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ମାରୱାଡି ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ୩ ନମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ହୋଇଥିଲା ରେନ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ । ମହିଳା, ଯୁବତୀ ନାଚରେ ଝୁମିବା ସହ ପାରମ୍ପାରିକ ଗୀତ ଗାଇ ମାହୋଲକୁ ରଙ୍ଗୀନ କରିଥିଲେ  ।

କେବଳ ରାଜଧାନୀ କାହିଁକି କଟକ, ପୁରୀ, ସମ୍ବଲପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଭଦ୍ରକ, ରାଉରକେଲା, ବଲାଙ୍ଗିର, ଜୟପୁର ଆଦି ସହରରେ ବି ଧୁମ୍ ଧାମ୍ ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ହୋଲି । ବାଳାଶ୍ରମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ନିଜ ବାସଭବନରେ ହୋଲି ମନାଇଛନ୍ତି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ । ଏହାସହ ବଡଦାଣ୍ଡ ଏବଂ ବେଳାଭୂମିରେ ହୋଲିରେ ମସଗୁଲ ହୋଇଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ।

 ସମ୍ବଲପୁର ଗଙ୍ଗାଧର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରର । ଏଠି କାଦୁଅରେ ହୋଲି ଖେଳିଛନ୍ତି ଶତାଧିକ ଛାତ୍ର । ବଲାଙ୍ଗୀରର ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ଟିକେ ଅଲଗା । ଏଠି ରଙ୍ଗ ଖେଳ ତ ଜମିଛି ତା ସହ ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟର ତାଳେ ତାଳେ ଝୁମିଛନ୍ତି ପିଲାରୁ ବୟସ୍କ ।

134 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର